İşgalciler, koronavirüs tedavisinde kullanılan ilaçlara el koydu

Haberler
E. K.
06 Kasım 2020, 12:12
E. K.
06 Kasım 2020, 12:12

İşgalci sınır görevlileri, Ukrayna’nın ana kısmı ile Rus işgali altında bulunan Kırım arasındaki idari sınırda yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedavisinde kullanılan ilaçlara el koydu. Olayla ilgili ise soruşturma başlatıldı.

İşgalci sınır görevlilerinin, Ukrayna’nın ana kısmı ile Rus işgali altında bulunan Kırım arasında yer alan idari sınırdaki Kalançak kontrol noktasında, yazılı şekilde beyan edilmeyen ilaçları yarımadaya götürmeye çalışan “Rusya vatandaşı kadını” gözaltına aldığı bildirildi. Kremlin kontrolündeki sözde Kırım Gümrük İdaresinden yapılan açıklamada, kadının Kırım’a yasa dışı şekilde toplam fiyatı 2 bin 500 dolar olan 92 kutu ilaç götürmeye çalıştığı ifade edildi.

SOLU-MEDROL VE KLEKSAN İSİMLİ İLAÇLARA EL KONULDU

İşgalci güçlerin yayınladığı fotoğraflarda, el konulan ilaçların, Kırım’da Kovid-19 tedavisinde kullanılan Solu-Medrol ve Kleksan isimli ilaçlar olduğu görülüyor. İşgalcilerin açıklamasında, kadının “gümrük kontrolünden geçerken yolcu gümrük beyannamesini sunmadığı, zorunlu yazılı beyana tabi eşyalar hakkında beyanda bulunmadığı, ithal etme hakkı veren gerekli izin belgelerini sunmadığı” ifade edildi. Olayla ilgili soruşturma başlatıldığı belirtildi.

KIRIM SAKİNLERİ İLAÇ BULAMIYOR

Rus işgali altında bulunan Kırım’da dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını hızla yayılmaya devam ederken ve koronavirüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı da her geçen gün artıyor. Kırım sakinleri, eczanelerde, işgalcilerin idari sınırda el koyduğu ilaçlar da dahil olmak üzere Kovid-19 tedavisinde kullanılan ilaçların bulunmadığını duyurmuş ve ilaçların temini konusunda yardım çağrılarında bulunmuştu.

KIRIM’DAKİ SOYDAŞLARA KTMM VE DQTK’DEN ORTAKLAŞA KORONAVİRÜS YARDIM KAMPANYASI

Kırım Tatar Millî Meclisi (KTMM) ve Dünya Kırım Tatar Kongresi (World Congress of Crimean Tatars-DQTK), bütün dünyaya yayılan koronavirüs salgını dolayısıyla Kırım’da etkilenen halka destek amaçlı yardım kampanyası başlattı. Kampanyada özellikle Kovid-19 (Covid-19) tedavi sürecinde ihtiyaç duyulan ilaçların temini hedefleniyor.

Bu kapsamda, koronavirüs ve bu virüse bağlı olarak ortaya çıkan hastalıkların tedavisinde kullanılan ilaçlar temin edilerek, muhtaç durumda ve maddi imkânı olmayan insanlara ulaştırılacak.