İşgalciler, koronavirüs salgınına rağmen Kırım'da askeri geçit töreni düzenleyecek!

17 Haziran 2020, 23:10

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da koronavirüs salgınına rağmen askeri geçit töreni düzenlenecek.

Kırım’ın sözde Başkanı Sergey Aksyonov, 24 Haziran 2020 tarihinde İkinci Dünya Savaşı’nda Nazi ordusuna karşı kazanılan “zaferin”, 75. yılı nedeniyle tören gerçekleştirileceğini duyurdu.

İŞGALCİLER AKMESCİT’TE

Daha önce koronavirüs salgını nedeniyle sözde Zafer Günü geçidinin iptal edildiğini ancak bu kararın yeniden gözden geçirildiğini aktaran sözde başkan Aksyonov, 16 Haziran 2020 tarihinde Facebook hesabından yaptığı açıklamada, “Rusya Savunma Bakanlığı ve Rusya İnsan Sağlığı ve Tüketiciyi Koruma Kurumu (Rospotrebnadzor) ile yaptığımız görüşmelerde, 24 Haziran’da Akmescit’te Zafer Günü geçidi düzenleme kararı aldık.” diye yazdı.

YARIMADADA VAKA SAYISI DAHA DA ARTACAK!

Öte yandan, insan hakları savunucuları, işgal edilen Kırım’da planlanan askeri geçit töreninin, yarımadada koronavirüs salgınının yayılmasını artıracağından endişeli

Kırım Haber Ajansının (QHA) “İşgal Hakkında Sansürsüz: Kırım Haber Ajansında Webcast” isimli programına katılan insan hakları savunucusu, Kırım İnsan Hakları Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Olga Skripnik, insanların geçit sırasında virüse yakalanma ihtimalinin çok yüksek olduğunu belirtti.

“ASKERİ GEÇİT TÖRENLERİ RUSYA’DAKİ TOTALİTER REJİMİNİN ÖNCELİĞİDİR.”

Olga Skripnik, işgal edilen Kırım’da bu nedenle vaka artışı kaydedilse de, Kremlin kontrolündeki yetkililerin bunu gizlemeye çalışacağını vurgularken, “Askeri geçit törenleri ,Rusya’daki totaliter rejiminin önceliğidir. Muhtemelen, bu bilgileri saklayacaklar.” dedi. Ayrıca Skripnik, Kırım’da koronavirüse dair gerçek verilerin gizlendiğini de yeniden dile getirdi.

SALGINA DAİR GERÇEK VERİLER GİZLENİYOR

Pek çok insan hakları savunucusu, 553 binden fazla vaka sayısı tespit edilen Rusya’dan Kırım’a uçakların gelmeye devam ettiğini aktararak, işgal altındaki Kırım’da vaka sayısının artmasından endişe duyduklarını kaydetti. Kırım’ın işgalci yönetimi, buna rağmen Rusya’dan gelenler için tüm kısıtlamaları kaldırmıştı.

askeri geçit töreni
Kırım
KORONAVİRÜS
Bunlara da bakın: