İşgalciler Kızıl Meydanda protesto düzenleyen Kırım Tatarlarına baskı uyguluyor

Güncel
Anife Bilal
22 Temmuz 2019, 18:03
Anife Bilal
22 Temmuz 2019, 18:03

Rusya’nın başkenti Moskova’daki Kızıl Meydanda protesto eylemi düzenleyen Kırım Tatarlarının sözde polis şubesine “sohbet” için çağrıldığı bildirildi.

Avukat Nazim Şeyhmambetov, Facebook üzerinden yaptığı açıklamada işgalci yönetimin söz konusu eylemlerini kendi tutumlarını sergileyen insanlara yapılan baskı olarak nitelendirirken, “Moskova’da bu insanlar hakkında idari ihlalde bulunduklarına dair tutanak tutuldu. Şu an onların sohbet için çağrılması için hiçbir neden yok… Bizim tahminimize göre Kırım’da bu olayla ilgili belirli arama soruşturma faaliyetleri düzenlemek için bir denetim başlatıldı.” diye kaydetti.

Şeyhmambetov avukatların sözde polis tarafından “sohbetlere” çağrılan kişilere hukuki yardım sağlamaya hazır olduğunu belirtti.

Bilindiği gibi Rusya’nın başkenti Moskova’daki Kızıl Meydan’da 10 Temmuz 2019’da saat 11.00’da, işgal edilen Kırım’da uygulanan baskıları protesto etmek ve siyasi tutsaklara destek vermek amacıyla bir grup Kırım Tatar aktivist tarafından eylem düzenlendi. Rus polisi eylem düzenleyen 7 Kırım Tatarını alıkoydu. Gözaltına alınanlar hakkında Rusya İdari Suçlar Kanununun 20.2 maddesinin 5. fıkrasını (miting, gösteri vb. organize etme prosedürünü ihlal etmek) ihlal etmeleri ile ilgili tutanak tutulmuştu.