İşgalciler Kırımlı yurttaş gazetecinin temyiz dilekçesini değerlendirmiyor

01 Mart 2020, 18:27

“Terör eylemlerine çağrı” bahanesiyle mahkum edilen Kırım Tatar yurttaş gazeteci ve siyasi tutsak Nariman Memedeminov’un avukatı Edem Semedlâyev, Rus mahkemesinin verdiği karara karşı sunulan temyiz dilekçesinin değerlendirilmesini kasten ertelediğini söyledi.

Krım.Realii’ye verdiği röportajda Avukat Semedlâyev, Memedeminov’un erken tahliye hakkı olduğunu ancak karar yürürlüğe girene kadar savunmanın böyle bir başvuru yapamadığını belirtti.

Konuyla ilgili açıklama yapan avukat, “Güney Bölgesi Askeri Mahkemesi (Rostov-na-Donu) henüz bazı usullere ilişkin hususları yerine getirmedi. Daha doğrusu, Nariman’ın dilekçesinin incelenmesine izin verilmedi.” diyerek Nariman’ın temyize hazırlanabilemek için mahkemenin elindeki ses kaydını incelemek isteğiyle dilekçe yazdığını belirtti. Avukat, “Tüm materyalleri Rusya Yüksek Mahkemesine devretmek için, Güney Bölge Askeri Mahkemesi bu başvurulara izin vermeli ve tüm bu materyalleri Nariman’a ibraz etmelidir. Bunun daha ne kadar süreceği belli değil. Bu gecikmeleri Nariman’ı tutukevinde, bu insanlık dışı işkence koşullarında tutmak istemelerine bağlıyoruz.” dedi. 

Semedlâyev, müvekkilinin Rus mahkemesinin kararına göre 6 ay daha tutuklu kalacağını belirtti. Avukat, Memedeminov’u temyiz başvurusunu geri çekmeye zorlasalar da, müvekkilinin suçsuz olduğunu kanıtlama niyetinde olduğunu ifade etti.

MEMEDEMİNOV DAVASI

Bilindiği gibi, 22 Mart 2018’de sabah saatlerinde işgal altındaki yarımadanın Bahçesaray bölgesi Zalanköy (Holmovka) köyünde Mirnaya sokağı, 21 adresinde ikamet eden Nariman Memedeminov’un evine işgalci güçler tarafından baskın düzenlendi. Evinde arama yapılmasının ardından Nariman Memedeminov, Akmescit’teki sözde FSB Müdürlüğü’ne götürüldü.

Kremlin kontrolündeki Akmescit Kievskiy Mahkemesi 23 Mart 2018 Memedeminov hakkında tutukluluk kararı aldı.

Kremlin kontrolündeki sözde Kırım Yüksek Mahkemesi, 3 Nisan 2018’de yapılan duruşmada Memedeminov hakkında ilk kademe “mahkemesinin” aldığı kararı onadı. Memedeminov’un 2013-2014 yıllarında Youtube kanalında yayınladığı videoların güya “terör eylemlerine çağrı” içerdiği ileri sürüldü.

Memedeminov’un Haziran 2018’de psikiyatri kliniğine kapatıldığı bildirildi. Avukatları, Memedeminov’un mahkeme kararı olmadan, sadece soruşturma görevlisinin kararına dayanarak 20 gün süreyle güya “muayene” için psikiyatri kliniğine gönderildiğini belirtti.

MEMEDEMİNOV’UN EVİNE DAHA ÖNCE DE BASKIN DÜZENLENMİŞTİ

İşgalcilerin Nariman Memedeminov’un evine düzenlediği ilk baskın 22 Mart 2018’de yapılmadı. Hatırlanacağı üzere Memedeminov, evine baskın düzenlenerek 11 Şubat 2016 tarihinde gözaltına alınan Kırım Tatarları arasındaydı. O gün yapılan baskınlar sonucu 12 Kırım Tatarı gözaltına alınmıştı. Gözaltına alınan isimlerden Yalta Dörtlüsü Emir Üsein Kuku, Vadim Siruk, Enver Bekirov ve Muslim Aliyev, Rusya’da yasak olan Hizb-ut Tahrir örgütünün üyesi olmakla suçlanıp hala tutuklu şekilde alıkonuluyor ve yasa dışı olarak yargılanıyorlar.

Bunun dışında, Temmuz 2017’de de Rusya tarafından işgal edilen Kırım’ın Bahçesaray şehrindeki sözde mahkeme, Rus kolluk kuvvetlerinin Kırım Tatarı Seydamet Mustafayev’in evine 13 Nisan 2017 tarihinde baskın düzenlediği esnada olayları aydınlatan ve canlı yayın yapan, ayrıca insanların, kolluk kuvvetleri tarafından yapılan provokasyonlarına tepki göstermesini engellemeye çalışan Nariman Memedeminov’a 10 bin ruble (yaklaşık 170 dolar) para cezası vermişti.

Kırım Tatarlarına baskı
Nariman Memedeminov
Rus baskısı
Bunlara da bakın: