İşgalciler Kırımlı yurttaş gazeteci İrına Danilovıç'ı alıkoydu

Haberler
Anife Bilal
02 Mayıs 2022, 16:02
Anife Bilal
02 Mayıs 2022, 16:02

Kırım’daki Rus işgal güçleri, yarımadadaki sağlık sorunları gündeme getiren yurttaş gazeteci İrına Danilovıç’in evine baskın düzenledi. Daha sonra Danılovıç güya “yabancı devletle bağlantılı olma” iddiasıyla tutuklandı.

Rus işgal altındaki Kırım’ın sözde yönetimi bağımsız gazetecilere baskı uygulamayı sürdürüyor. Yarımadadaki sağlık ve sağlık çalışanlarının hakları konusunda sosyal medyada makaleler yazan yurttaş gazececi İrına Danıloviç hakkında tutuklama kararının alındığı bildirildi.

Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Kırım Temsilciliğinden yapılan açıklamaya göre, 29 Nisan 2022 tarihinde işgalci güçler Kırımlı yurttaş gazetecinin evinde arama yaptı. Arama sırasında evde bulunmayan Danılovıç ise işten eve dönerken alıkonuldu. Daha sonra işgalci mahkeme güya “yabancı devletle bağlantılı olma” iddiasıyla Danıloviç hakkında 10 gün tutuklama kararı aldı. 

KIRIM TEMSİLCİLİĞİNDEN YURTTAŞ GAZETECİLERİ SERBEST BIRAKMA ÇAĞRISI

Kırım Temsilciliği yaptığı açıklamada yurttaş gazetecinin derhal serbest bırakılmasını talep ederek, “Rusya’dan işgal altındaki Kırım’da yurttaş gazetecilere ve blog yazarlarına uygulanan baskıyı durdurmasını talep ediyoruz. Uluslararası toplumu, faaliyetleriyle bağlantılı olarak yurttaş gazetecilere ve blog yazarlarına yönelik sistematik siyasi güdümlü zulmü devam ettirmesi nedeniyle Rusya üzerindeki siyasi ve diplomatik baskıyı artırmaya çağırıyoruz.” denildi.