İşgalciler, Kırımlıların ilaç için Ukrayna'nın ana kısmına geçmesine izin vermiyor

11 Kasım 2020, 14:26

Ukrayna Geçici İşgal Altındaki Toprakların Yeniden Entegrasyonu Bakan Yardımcısı İgor Yaremenko, işgalcilerin Kırım sakinlerinin ilaç almak için Ukrayna’nın ana kısmına çıkışına izin vermediğini kaydetti.

Ukrayna Geçici İşgal Altındaki Toprakların Yeniden Entegrasyonu Bakan Yardımcısı İgor Yaremenko, dün yaptığı açıklamada, işgalci Rusya’nın, uluslararası izleme ve uluslararası insani yardım kuruluşlarının işgal altındaki Kırım’a erişimini engellemeye devam ettiğini ve yarımada sakinlerinin ilaç için Ukrayna anakarasına gitmesine izin vermediğini dile getirdi.

RUSYA, KIRIM’DA OLMAYAN İLAÇLARI UKRAYNA’NIN ANA KISMINDAN TEMİN ETMEK İSTEYENLERİ ENGELLİYOR

UA:Krım televizyonunda bir programa katılan Yaremenko, “Bildiğiniz gibi Ukrayna, geçici işgal altındaki Donetsk ve Lugansk bölgelerine insani yardım gönderen örgütleri desteklemek için elinden geleni yapıyor. Benzer şekilde, işgal altındaki Kırım topraklarına gidecek bu tür yardımları da teşvik edebiliriz. Uluslararası ortaklarımıza danıştık. Onlar hazır. Hatta onlar, insani yardım teklifi ve durumu izlemek için işgal altındaki yarımadaya zorunlu erişim için işgalci ülkeye bile başvurdular. Ret cevabı aldılar. Rusya, uluslararası izleme ve uluslararası insani yardım kuruluşlarının işgal altındaki Kırım topraklarına her türlü erişimini engellemeye devam ediyor ve ayrıca Ukrayna vatandaşları olan Kırım sakinlerinin işgal altındaki yarımadada gerçekten eksik olan ilaçları satın almak için Ukrayna’nın anakarasına seyahat etmelerine izin vermiyor.” diye konuştu. Bakan Yardımcısı Yaremenko, saldırgan devletin bu tür eylemlerinin işgal altında bulunan Kırım’daki epidemiyolojik durumun kötüleşmesine yol açabileceğini belirtti.

KIRIM’DA SALGININ BOYUTLARI GİZLENİYOR

Bilindiği gibi insan hakları savunucuları, Kırım’da işgalcilerin açıkladığı koronavirüs vaka sayısının gerçeği yansıtmadığı, gerçek vaka sayısının, resmi verilerin çok üzerinde olduğunu ifade ediyor.
Öte yandan sivil aktivistler, sosyal medyada yaptıkları açıklamalarda, koronavirüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısının her geçen gün arttığını, Kırım’daki tüm hastanelerin dolu olduğu ve hastalar için ilaç eksikliğinin yaşandığı duyurdu.

KTMM BAŞKANI ÇUBAROV’DAN KIRIM İÇİN İLAÇ YARDIMI ÇAĞRISI

Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkanı Refat Çubarov, 24 Ekim 2020 tarihinde yaptığı açıklamada, Kırım’daki koronavirüs salgınının hızla yayıldığına dikkat çekerek, “İşgal altındaki Kırım’ın hastane ve eczanelarinde Kovid-19 tedavisi için en gerekli olan ilaçlarla ilgili sürekli bir sıkıntı yaşanıyor.” ifadelerini kullandı.

Çubarov ayrıca, Kırım’da eksik olan ilaçların sağlanması konusunda yardımcı olma çağrısında bulundu.

KTMM, KIRIM’DAKİ KOVİD-19 HASTALARININ SAYIMI İÇİN KAMPANYA BAŞLATIYOR

Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM), işgal edilen Kırım’da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) hastalığına yakalanan kişilerin gerçek sayısını belirlemek için bir kampanya başlatacak. Yapılan kampanya neticesinde hazırlanan rapor, Birleşmiş Milletler’e (BM) iletilecek.

İgor Yaremenko
ilaç
Kırım'da koronavirüs salgını
Bunlara da bakın: