İşgalciler, Kırımlı aktivistin esaretini uzattı

Haberler
E. K.
08 Eylül 2020, 15:52
E. K.
08 Eylül 2020, 15:52

Rostov-na-Donu şehrindeki Güney Bölge Askeri Mahkemesinde, Rus işgalcilerce, terör eylemi hazırlamakla ve yasa dışı silah üretimi ile suçlanan Kırımlı aktivist Oleg Prihodko’nun duruşması bugün yapıldı. Rus mahkemesi, Prihodko’nun tutukluluk süresini uzatma kararı aldı.

Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB) tarafından, terör eylemi hazırlamakla ve yasa dışı silah üretimi ile suçlanan Kırımlı aktivist Oleg Prihodko’nun esaret süresi 3 ay uzatıldı.

Daha önce Prihodko’nun tutukluluk süresi 15 Eylül tarihine kadar uzatılmıştı.

UKRAYNA’NIN ROSTOV-NA-DONU KONSOLOSU DAVAYA KATILDI

Kırım Dayanışması teşkilatının bildirdiğine göre, Rusya’nın Rostov-na-Donu şehrindeki Güney Bölge Askeri Mahkemesinde bugün yapılan duruşmaya Ukrayna’nın Rostov-na-Donu Konsolosu Yuriy Dovgul de katıldı.

İşgalciler tarafından Ukraynalı aktiviste karşı açılan düzmece davanın sonraki duruşmasının, 16 Eylül 2020 tarihinde yapılacağı bildirildi.

PRİHODKO DAVASI

Rus işgali altındaki Kırım’da FSB, 9 Ekim 2019 tarihinde Prihodko’nun evinde arama düzenledi. FSB görevlileri aramadan sonra yaptıkları açıklamada, garajda 200 TNT tipi patlayıcı, el bombası pimi ve yaralayıcı parçalar (doğranmış kaynak elektrotları) bulduğunu iddia etti.

İşgalciler, Prihodko’nun Sak kentinde bulunan valilik binasını patlatma girişimi için hazırlandığını ve Prihodko’nun alıkonulmasıyla terör eyleminin önlendiğini ileri sürdü.

Avukat Nazim Şeyhmambetov, Prihodko’nun Rusya Ceza Kanunu 205. maddesi (terörizm eylemi) ve 223.1. maddesi (patlayıcı maddeleri ve cihazlarının yasa dışı üretimi) çerçevesinde suçlandığını belirtti.