İşgalciler Kırım Tatarlarını tek tek tutukluyor!

Güncel
Anife Bilal
28 Mart 2019, 16:29
Anife Bilal
28 Mart 2019, 16:29

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’ın sözde Kievskiy Bölge Mahkemesi, dün Kırım Tatarlarının evlerinde düzenlenen baskınlardan sonra gözaltına alınanların davalarını incelemeye devam ediyor.

Bilindiği gibi, dün işgalci mahkeme gözaltına alınan 20 kişiden 9’u hakkında tutuklama kararı almıştı. Bugün bu tutuklamalara yenileri eklenmeye başladı. Alınan son bilgilere göre Enver Ametov, Rüstem Şeyhaliyev, Alim Kerimov, Bilal Adilov, Ruslan Süleymanov, Yaşar Muedinov, Cemil Gafarov, Riza İzetov, İzzet Abdullayev, Asan Yanikov ve Şaban Umerov işgalciler tarafından tutuklandı.

Tutuklama talebiyle “mahemeye” çıkarılan Kırım Tatarlarına destek vermek için “mahkeme” binası dışında yüzlerce Kırım Tatarı toplanarak, onlara destek verdi.

Ayrıca “mahkeme” binası etrafında işgalci polis ve OMON (özel polis timi) görevlilerin nöbet tuttuğunu ve soydaşlarına destek vermek için gelen Kırım Tatarlarını “yetkisiz mitinglerin kabul edilemez” olduğu konusunda uyararak onların dağılmasını talep ettiği belirtildi.

İŞGALCİ MAHKEME KIRIM TATARLARINI TUTUKLAMAYA DEVAM EDİYOR

İşgalciler tarafından dün alıkonulan Enver Ametov, Rüstem Şeyhaliyev, Alim Kerimov, Bilal Adilov, Ruslan Süleymanov, Mecit Abdurahmanov, Yaşar Muedinov, Cemil Gafarov, Riza İzetov, İzzet Abdullayev, Asan Yanikov, Şaban Umerov hakkında bugün sözde mahkeme tarafından tutukluma kararı alındı. Bütün hepsinin 15 Mayıs 2019 tarihine kadar tutuklu kalacağı öğrenildi.

EDEM YAYAÇİKOV HALEN KAYIP!

Rusya’nın Rostov-na-Donu şehrinde gözaltına alın Remzi Bekirov, Osman Arifmemetov ve Vladlen Abdulkadırov’un Akmescit’teki FSB ofisine getirildiğini bildirildi. Onların bugün mahkemeye çıkarılıp çıkarılmayacağı belli değil. Edem Yayaçikov’un hala nerede olduğu tespit edilemedi. Eşinin, Yayaçikov’un kaçırıldığına dair polise ihbarda bulunduğu öğrenildi.

İŞGALCİLERDEN YÜZLERCE KIRIM TATAR EVİNE BASKIN

Rus işgali altında bulunan Kırım’da 3 bölgede işgalci güçlerin en az 25 Kırım Tatarının evine baskın düzenlediği bildirilmişti.

Baskınlar sırasında avukatların olay yerinde bulunmasına izin verilmezken, evlerinde arama yapılan Kırım Tatarlarını desteklemek için gelen birkaç kişinin de işgalcilerce gözaltına alındığı öğrenildi.

Aramaların ardından 20 Kırım Tatarının alıkonularak, FSB ofisine götürüldü. Aramalar sırasında evde olmayan dört Kırım Tatarı; Edem Yayaçikov, Vladlen Abdulkadırov, Osman Arifmemetov ve Remzi Bekirov’u bulmak için işgalci güçler bir mahalleyi çevirmeye almıştı ve ev sahiplerinin bulunmadığı evlere kapıları kırarak girmişlerdi.

İşgalciler gözaltına alınan Kırım Tatarlarını “Rusya’da terör örgütü olarak tanınan bir örgütün faaliyetlerini organize etmek veya örgütün faaliyetlerine katılmakla” suçluyor.

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’ın sözde Kievskiy Bölge Mahkemesi, 27 Mart 2019 tarihinde 20 kişiden 9’u hakkında tutuklama kararı almıştı.

Rus işgalcilerin dün Kırım’da Kırım Tatarlarının evlerine düzenledikleri toplu baskın sırasında yerlerini tespit edemediği 4 Kırım Tatarından 3’ü; Remzi Bekirov, Osman Arifmemetov ve Vladlen Abdulkadırov bugün Rusya’nın Rostov-na-Donu şehrinde gözaltına alındı. Yakalanan üç kişi bugün FSB’nin Akmescit ofisine getirildiği öğrenildi.