İşgalciler Kırım Tatar taburu üyesi suçlamasıyla bir Kırım Tatarı daha mahkum etti

22 Temmuz 2020, 20:18

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da Kremlin kontrolündeki sözde Akmeçit (Çernomorsk) Bölge Mahkemesi, güya Ukrayna’nın ana kısmında faaliyet gösteren Numan Çelebicihan Taburuna mensup olmakla suçlu bulduğu Nariman Mejmedinov’u 8 yıl hapis cezasına çarptırdı.

SÖZDE SİLAHLI GRUP FAALİYETİNE KATILDI İDDİASI

Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB) sözde Kırım Müdürlüğünden yapılan açıklamada, “Mahkeme sanığı suçlu buldu ve Rusya çıkarlarına aykırı bir amaçla, yabancı bir devletin topraklarında faaliyet gösteren yasa dışı silahlı grubun faaliyetlerine katıldığı için onu 8 yıl hapis cezasına çarptırdı.” denildi. Hapis cezasına çarptırılan Mejmedinov’un şubat ayında alıkonulduğu belirtildi.

FSB ŞUBAT AYINDA BİR KIRIM TATARINI ALIKOYMUŞTU

Daha önce FSB’nin, 3 Şubat 2020 tarihinde 55 yaşındaki Kırım Tatarı Nariman Mejmedinov’un evine baskın düzenlediği ve onu alıkoyduğu bildirilmişti. Ertesi gün Akmescit’teki sözde Kiyevskiy Bölge Mahkemesi Mejmedinov hakkında tutuklama kararı almıştı.

Alıkonulan Kırım Tatarının güya Ukrayna’nın ana kısmında faaliyet gösteren Numan Çelebicihan Taburu üyesi olduğunu iddia eden işgalciler, Mejmedinov hakkında, Rusya Ceza Kanununun 208. maddesinin 2. fıkrasına (federal yasa ile öngörülmeyen silahlı bir grubun üyesi olma) ilişkin soruşturma başlatmıştı.

İŞGALCİLER KIRIMLILARI HİÇ OLUŞTURULMAYAN TABURUN ÜYESİ OLMAKLA SUÇLUYOR

Numan Çelebicihan Taburu oluşturma fikri Ukrayna’da 2016 yılından beri tartışılıyor. Ancak tabur resmi olarak hiçbir zaman oluşturulmadı. Öte yandan Rus özel servisleri yine de bu bahaneyi kullanarak Kırımlıları kovuşturuyor.

Daha önce işgalciler aynı suçlamalar çerçevesinde Kırım Tatarları Edem Kadırov (4 yıl hapis cezası), Fevzi Sagancı (10,5 yıl hapis cezası) ve Dilaver Gafarov’u (9 yıl 10 ay hapis cezası) mahkum etti.


İşgal Altındaki Kırım
Kırım Tatarlarına baskı
Numan Çelebicihan Taburu