İşgalciler Kırım Tatar soykırımının yıl dönümünde düzenleyecekleri "eğlenceyi" iptal etti

Haberler
Anife Bilal
15 Mayıs 2019, 12:20
Anife Bilal
15 Mayıs 2019, 12:20

Rus işgalcilerin, Kırım Tatar halkının soykırımının 75. yıl dönümünün kaydedileceği 18 Mayıs 2019 tarihinde, Kırım Tatarlarının en önemli mimari anıtlarından biri olan Zincirli Medresede düzenlemeyi planladığı konserin iptal edildiği duyuruldu.

İşgalcilerin kontrolündeki “Bahçesaray Tarih, Kültür ve Arkeoloji Milli Parkı” baskın servisinden yapılan açıklamada konserin “teknik nedenlerden” ötürü iptal edildiği belirtildi.

Konu ile ilgili açıklama yapan Kırım Tatar aktivist Elmaz Akimova Kırım Tatar halkının soykırımının 75. yıl dönümünde eğlence etkinliği düzenlemenin “hakaret” olduğunu ifade ederken, “İlk olarak konser için seçilen mekan beni kızdırdı. Burası dini okul, burada konser mı verilecek, bunu anlamıyorum. Kırım’da böyle bir etkinliğin yapılabileceği başka müze mi kalmadı? İkincisi ise konserin yapılacağı tarih 18 Mayıs. Bu binlerce aileye karşı yapılan hakaret. Ukrayna’da bu gün Kırım Tatar soykırımı Kurbanları Anma Günü kaydediliyor ve bu tür etkinlikler düzenlemek yasa dışı. Rusya’da maalesef bunlara izin var.” diye kaydetti.

İŞGALCİLERİN GASP ETTİĞİ TARİHİ ESERLERDEN

Daha önce Rus işgalci yönetiminin, Kırım Tatar halkının soykırımının 75. yıl dönümünün kaydedileceği 18 Mayıs 2019 tarihinde, Kırım Tatarlarının en önemli mimari anıtlarından biri olan, I. Mengli Giray Han (hakimiyeti: 1467; 1469-1475 ve 1478-1515) tarafından yaptırılan Zincirli Medresede konser düzenlemeyi planladığı bildirilmişti. İşgalciler sonradan etkinliğin afişini değiştirerek “eğlencenin” 19 Mayıs 2019’da yapılacağını duyurmuşlardı.

Rus işgalciler 2015 yılında, Zincirli Medrese binasını, Kırım’ın Rusya tarafından işgal edilmesinden sonra tamamen FSB (Rusya Federal Güvenlik Servisi) kontrolüne geçen işbirlikçi “Kırım Müftülüğü”nün kontrolüne devretmişti.

Zincirli Medrese, Kırım Hanlığının tarihi başkenti Bahçesaray’da ayakta kalabilen en önemli mimari eserlerinden biri olarak tanınıyor. Hicri 906, miladi 1500-1501 yıllarında inşa edilen, Doğu Avrupa’daki en eski eğitim kurumlarından biri olan Zincirli Medrese, Kırım Hanlığının kurucusu Hacı Giray’ın oğlu Mengli Giray tarafından yaptırıldı. Medrese, 1917 Bolşevik İhtilalinden sonra tıp okuluna çevrildi. 1939 yılında çıkarılan bir kararla da medresenin çevresindeki binalar akıl hastanesine çevrildi, medrese binası ise depo olarak kullanıldı. 1995 yılına kadar kaderine terk edilen medresenin gözetimi bu tarihte Kırım Tatarlarına geri verilmişti.

Zincirli Medrese ve Hacı Giray Han Türbesi, Türkiye Cumhuriyeti TİKA Başkanlığı, Ukrayna Kültür Bakanlığı ve Bahçesaray Valiliği’nin ortak projesi çerçevesinde 2006-2009 yıllarında restore edilmişti.