İşgalciler, Kırım Tatar siyasi tutsak Server Mustafayev'in okuduğu Kuran-ı Kerim'e el koymuş!

Haberler
Manas
25 Mayıs 2022, 01:52
Manas
25 Mayıs 2022, 01:52

İşgalciler, düzmece suçlamalar çerçevesinde Rus mahkemesi tarafından 13 yıl hapis cezasına çarptırılan Kırım Tatar siyasi tutsak Server Musatafayev’in okuduğu Kuran-ı Kerim’e, sabıka kayıtlarına ve günlük tuttuğu not defterlerine el koydu. Kırım Tatar siyasi tutsakların avukatlığını yapan Emil Kurbedinov, Mustafayev’in okuduğu Kuran-ı Kerim ve şahsi eşyalarına el konulmasına ilişkin bilgileri paylaştı.

Kırım Tatar siyasi tutsakların avukatlığını yapan Emil Kurbedinov, 24 Mayıs 2022 tarihinde sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, işgalcilerin Kırım Tatarlarına baskı uygulamak amacıyla kurguladığı sözde Hizb-ut Tahrir davası çerçevesinde mahkum edilen Kırım Tatar siyasi tutsak Server Mustafayev’in özel eşyalarına el konulduğunu duyurdu.

KIRIM TATAR SİYASİ TUTSAK MUSTAFAYEV’İN HÜCRESİ ARANMIŞ!

Avukat Emil Kurbedinov’un aktardığına göre, olay Haziran 2019’da gerçekleşti. Kırım Tatar siyasi tutsak Server Mustafayev, 20 Haziran 2019’da kaldığı Akmescit (Simferopol) tutukevindeki hücrede arama yapıldığını anlattı. Bu sürede, kendisi mahkemedeyken, eşyalarının karıştırıldığını hücresindeki şahsi eşyalarının alındığını bildirdi.

Bu kapsamda, Mustafayev’in hukuk dışı tutuma karşı verdiği tepkiler işgalciler tarafından engellendi. Hiçbir hukuki işlem başlatılmadı. Bir süre sonra, Mustafayev’in tutukevi yönetimine başvurmasının ardından sadece bir not defteri geri verildi.

SİYASİ TUTSAK MUSTAFAYEV ÖZEL EŞYALARININ EL KONULMASI İLE İLGİLİ ŞİKAYET ETMEYE DEVAM ETTİ

Tutukevi yönetimine yazılan şikayet dilekçeleri bir sonuç vermediği için Kırım Tatar siyasi tutsak Mustafayev, hücresinin aranması ve eşyalarına el konulması ile ilgili, Akmescit kentindeki Jeleznodorojnıy Bölge Askeri Mahkemesine şikayette bulundu ve Kırımlı avukat Lilya Gemeci ve Emil Kurbedinov’un kendisini savunmasını istedi.

6 KIRIM TATARI EKİM 2017’DEN TUTUKLANMIŞTI

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’ın Bahçesaray şehrinde, 11 Ekim 2017 tarihinde işgalci kolluk kuvvetleri, Kırım Tatar aktivistlerin evlerinde arama düzenledi. Evlerinde arama yapılan Kırım Tatarlarının; Salaçık Kafe’nin sahibi Süleyman Asanov, evinde üçüncü kez arama yapılan aktivist Seyran Saliyev, sivil aktivist Timur İbragimov, Server Zekeryayev, Memet Belalov ve Ernest Ametov olduğu açıklandı. 6 Kırım Tatarı da evlerinde yapılan aramalardan sonra alıkonuldu.

MUSTAFAYEV VE SMAİLOV İSE MART 2018’DEN BERİ ALIKONULUYOR

İşgalciler, 21 Mayıs 2018 tarihinde Bahçesaray’da Kırım Dayanışması sivil toplum teşkilatı aktivisti Server Mustafayev ve bir diğer Kırım Tatarı Edem Smailov’un evine aramalar yapıldı. Aramalardan sonra iki Kırım Tatarı alıkonuldu.

RUS MAHKEMESİNİN KIRIM TATARLARI HAKKINDA ALDIĞI KARARLAR!

Rus mahkemesi, Eylül 2020’de güya “terör örgütünün faaliyetlerinin organize” etmekle suçlanan Süleyman (Marlen) Asanov’u 19 yıl hapis cezasına, Memet Belalov’u 18 yıl hapis cezasına, Timur İbragimov’u da 17 yıl hapis cezasına çarptırdı.

Ayrıca, güya “terör örgütü faaliyetlerine katılmakla” suçlanan Server Zekiryayev için 13, Server Mustafayev’i 14, Seyran Saliyev’i 16, Edem Smailov’u 13 yıl hapis cezasına mahkum etti.

Öte yandan mahkeme, Ernest Ametov’un “örgütteki faaliyetlerine son verdiğinin kanıtlandığını kaydederek” beraatine karar verildiğini açıkladı.