İşgalciler Kırım Tatar siyasi tutsağın annesiyle görüşmesine izin vermedi

Haberler
E. K.
19 Mart 2019, 19:48
E. K.
19 Mart 2019, 19:48

Rus işgali altında bulunan Kırım’ın Büyük Onlar (Oktyabrskoye) kasabasında Rus işgalcilerce alıkonulan ve Rusya’da yasaklı olan Hizb-ut Tahrir örgütüne katılmakla suçlanan Kırım Tatarı Eskender Abdulganiyev’in annesi ile görüşmesine izin verilmedi.

Kırım Dayanışması grubunun bildirdiğine göre işgalci soruşturma görevlileri, siyasi tutsağın annesi ile görüşmesi sırasında güya “bilgi aktarımı” yapılabileceğini savundu.

İşgalciler, Eskender Abdulganiyev’e görüşme izninin verilmesinin yakın akrabalarına, daha sonra soruşturma ve diğer yasal işlemlerin yapılabileceği diğer kişilere sunulabilecek bilgi aktarımıyla sonuçlanabileceğini ileri sürdü.

İŞGALCİ RUSYA’DAN SÖZDE RADİKAL ÖRGÜT SUÇLAMASI

14 Şubat 2019 tarihinde, işgalci güçler Kırım’ın Büyük Onlar (Oktyabrskoye) kasabasında yaşayan bir sıra Kırım Tatarının evine baskın düzenleyerek, arama yaptı. Arama sonucunda, Eskender Abdulganiyev, Arsen Abhairov ve Rüstem Emirüseinov gözaltına alındı.

İşgalci mahkeme, Kırım Tatarları hakkında 13 Nisan tarihine kadar tutuklama kararı aldı. İşgalciler üç Kırım Tatarını “Rusya’da yasaklı olan bir örgüte katılmakla” suçluyor.

Kırım’ın Rusya tarafından işgal edilmesinden sonra Ukrayna’nın ana kısmında faaliyete başlayan Kırım Özerk Cumhuriyeti Savcılığı, Kırım Tatarları Reşat ve Rüstem Emirüseinov, Arsen Abrahirov, İzet ve Eskender Abdulganiyev’in evlerinde düzenlenen yasa dışı arama dolayısıyla soruşturma açtığını bildirilmişti.