İşgalciler Kırım Tatar mezarlığını yok ediyor: Şimdi de kepçe soktular!

06 Eylül 2019, 11:05

İşgal altındaki Kırım’ın İslam Terek bölgesi (Kirovskoye) Ungut köyünde bulunan eski Müslüman mezarlığı bölgesinde, Kırım’ın kuzey bölgeleri ile Kerç arasında su tesisatının inşaat işleri başladı.

Ukrayna’nın Gazilerden ve Geçici Olarak İşgal Altında Bulunan Topraklardan Sorumlu Bakanlığından konuyla ilgili yayımlanan açıklamada, “Su tesisatının yapıldığı sırada mezarlıkta sözde arkeolojik kazılar düzenlendi. İşgalci yönetim bulunan Müslüman mezarlarının kalıntılarının Eski İskitlere ait olduğunu iddia ediyor” denildi.

Yerel halk işgalci yönetimin yetkililerine başvurarak su tesisatının mezarlıktan geçmemesi talebinde bulundu.

Rusya Federasyonu’nun Kırım’daki işgal yönetimi sürekli olarak yerel kaynaklardan su alımını arttırmaya çalışıyor, bu da Kırım ekolojisi için uzun vadeli ciddi riskler yaratıyor.

Söz konusu meseleyle ilgili olarak Gazilerden ve Geçici Olarak İşgal Altında Bulunan Topraklardan Sorumlu Bakanlığın yaptığı açıklamanın devamında, “Şu anda, bu uygulamalarının olumsuz sonuçları var. Özellikle Kırım yarımadasının kuzey ve doğu bölgelerinde, yeraltı suyunun kalitesinin bozulması, toprakların tuzlanması ve benzeri sorunlar” ifadeleri kullanıldı.

Kırım
Kırım Tatarları
mezarlık
Rus işgali
Bunlara da bakın: