İşgalciler, Kırım Tatar aktivistlerin düzenleyeceği "eğitim" etkinliğini engelledi

Haberler
Anife Bilal
10 Mayıs 2019, 17:46
Anife Bilal
10 Mayıs 2019, 17:46

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’ın Kremlin güdümlü yönetimi, Kırım Tatar dilinde eğitim alma konusunda bir etkinlik düzenlemeyi planlayan Kırım Tatar aktivistlere engel oldu.

Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkan Yardımcısı Nariman Celal’in Facebook sayfasında yaptığı açıklamaya göre Kırım Tatar aktivistler başlattıkları “Bilgi Kervanı” kampanyası çerçevesinde 10 Mayıs 2019 tarihinde Karasupazar (Belogorsk) bölgesindeki Zuya kasabasında toplantı düzenlemeyi planlıyordu. Toplantıda aktivistler, anne babaları Kırım Tatar dilinde eğitim alma hakkı ve Kırım Tatar sınıflarının açılması ile ilgili okullara gerekli başvurular yapmaları hakkında bilgilendirecekti.

Nariman Celal sonrasında yaşadıklarını, “Bu sabah toplantı yapacağımız mekanın sahibinin yetkililer tarafından arandığını ve uyarıldığını, hatta başına sorun açacağı konusunda tehdit edildiğini öğrendik. Ona, bize toplantının mekanında yapılamayacağını söylemesi teklif edilmiş. Mekan sahibini anlıyoruz ve onu hiçbir şeyle suçlamıyoruz, çünkü daha önce de benzer durumlarla karşı karşıya geldik. Aynı zamanda Kırım’da yaşayan vatandaşlara karşı sergilenen bu tutumun, haklarımızı tamamen yasal yollarla savunmaya çalışırken bir yıldan uzun bir süredir yaşadığımız kötü durumu yansıttığını da belirtmek isterim.” sözleriyle ifade etti.

2018-2019 eğitim yılında Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da faaliyet gösteren 540 okuldan sadece 31’inde Kırım Tatarca sınıfların açıldığını bildirilmişti.

Kırım Tatar Milli Kurultayı delegesi Edem Dudakov da, Rusya Kırım’ı işgal ettikten sonra okullarda okutulan Kırım Tatar dilinin yabancı dil seviyesine indirildiğini ifade etmişti.