İşgalciler, Kırım Tatar aktivist Edem Bekirov’u yargılamaya devam edecek

14 Mayıs 2020, 14:41

Rus işgali altındaki Kırım’da Kremlin kontrolündeki Akmescit (Simferopol) Merkez Bölge Mahkemesi, Eylül 2019’da Ukrayna ile Rusya arasındaki esir değişimi neticesinde serbest bırakılan Kırım Tatar aktivist Edem Bekirov hakkında açılan düzmece davaya ilişkin sözde duruşmaların devam edeceğini duyurdu.

Avukat Aleksey Ladin, “Beni, Simferopol Merkez Bölge Mahkemesinden yargıç Sergey Demenok’un yardımcısı aradı. 19 Mayıs 2020 tarihi saat 10.30’da müvekkilim Edem Bekirov hakkında açılan davanın duruşmasının yapılacağını bildirdi. Yani bu dava kapsamında yargılama devam edecek. Dava, ‘Edem Bekirov’un tamamen iyileşmesine kadar’ denilerek askıya alınmıştı.” ifadelerini kullandı.

Kırım.Hakikat sitesinin haberine göre, savunma tarafının, davanın yeniden askıya alınması için çalışma yapacağını belirten Ladin, “Edem Bekirov’un takas sonucu serbest bırakıldıktan sonra bir dizi ameliyat geçirdiğini ve rehabilitasyon gördüğünü biliyorum. Hatta bildiğim kadarıyla şimdi de hastanede… Bu nedenle savunma, Edem Bekirov’un sağlık nedenleriyle mahkeme duruşmalarında bulunamayacağına dair belgeler sunmayı planlıyor. Sonuç olarak dava yeniden askıya alınmalı.” şeklinde konuştu.

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’ın Akmescit kentindeki sözde Merkez Bölge Mahkemesi, 2019 yılında Kırım Tatar aktivist Edem Bekirov hakkında açılan davayı askıya almıştı.

EDEM BEKİROV DAVASI

Herson bölgesindeki Novoaleksiyivka kasabasında ikamet eden 1961 doğumlu Kırım Tatar aktivist Edem Bekirov, işgal edilen Kırım’da yaşayan annesini ziyaret etmek için 12 Aralık 2018 tarihinde yarımadaya Çongar kontrol noktasından giriş yaptığı sırada Rus işgalci görevlileri tarafından alıkonulmuştu.

Kalp hastası olan ve sağ ayağı olmadığı için protez bacak kullanan Bekirov’un saat 08.30 civarında gözaltına alındığı bildirilmişti. Günde 16 hap alması gereken Bekirov’dan akşam saatlerine kadar haber alınamamıştı. Daha sonra Bekirov, eşini arayarak kendisinin Akmescit’teki FSB şubesinde tutulduğunu bildirmişti.

13 Aralık 2018 tarihinde, Kırım’da bulunan Kremlin kontrolündeki sözde Kievskiy Bölge Mahkemesi Kırım Tatar aktivist Edem Bekirov hakkında tutuklama kararı almıştı. FSB’nin sözde Kırım Müdürlüğünün 20 Aralık 2018 tarihinde, Edem Bekirov’a sözde “resmi” suçlama yönelterek, onu Rusya Ceza Kanununun 222. maddesinin 2. fıkrası ve 222.1. maddesinin 2. fıkrası uyarınca yasa dışı silah kaçakçılığı ve patlayıcı maddeleri yasa dışı satın alma, depolama veya bir başkasına temin etmekle suçladığı aktarılmıştı.

Bekirov, Ukrayna ve Rusya arasındaki esir değişimi kapsamında 7 Eylül 2019 günü özgürlüğüne kavuşmuştu. Bekirov’un sağlık durumu halen ciddiyetini korusa da tedavi süreci devam ediyor.

Edem Bekirov
Kırım Tatar aktivist
Rus baskısı