İşgalciler Kırım'ın en ünlü villalarından birini satışa çıkardı

Haberler
Anife Bilal
09 Aralık 2020, 14:24
Anife Bilal
09 Aralık 2020, 14:24

Rus işgalciler, Kırım’ı işgal ettikten sonra ele geçirdikleri Ukrayna devletine ait mülkü yağmalamaya devam ediyor. Bu sefer işgalci yönetimin, Yalta yakınlarda bulunan Simeiz kasabasının sembollerinden biri olan Meçta (Hayal) isimli tarihi villayı açık artırmada satışa çıkardığı öğrenildi.

Simeiz kasabasının tarihi sembollerinden biri olan Meçta villası, Rusya Kırım’ı 2014 yılında işgal etmesinden sonra “kamulaştırılmıştı”. İşgalci yönetim, daha önce yaptığı açıklamalarda yıllardır bakımsız durumda olan villayı restore edeceklerini ve binada Simeiz tarihini anlatan müzenin yerleşeceğini ileri sürmüştü. Öte yandan 6 Kasım 2020 tarihinde, Rusya Federasyonu’nun resmi açık artırma internet sitesinde, Simeiz’de bulunan gayrimenkulün satışa çıkarıldığına dair ilan yerleştirildi. İlana göre açık artırma sözde “Kırım Cumhuriyeti İdari Müdürlüğü” isimli kurum tarafından organize ediliyor. Açık artırma ilanına eklenmiş belgelerde belirtilen adres ve emlak kadastro numarası ise söz konusu gayrimenkulün, Meçta villası olduğunu teyit ediyor. 618 metrekarelik villanın başlangıç satış fiyatının 36,353 milyon ruble (3,9 milyon TL) olduğu belirtiliyor.

KASABANIN EN TANINMIŞ VİLLASI

Kültürel mirası koruma alanında çalışan Kırımlı uzmanlar, Meçta villasının Kırım Yarımadası’nın hem en tanınmış hem de en gizemli villalardan biri olduğunu söylüyor. 20. yüzyılın başında inşa edilen villanın en çekici unsuru minareli kule binanın cami gibi görünmesini sağlıyor.

Bolşevik Devrimi’nden sonra Meçta villası Simeiz’deki diğer birçok villa gibi Bolşevikler tarafından kamulaştırılmıştı. 2. Dünya Savaşından sonra villanın binası Kızıl Deniz Feneri (Krasnıy Mayak) dinlenme tesisinin yetkisindeydi. Sovyetler Birliği dağıldıktan sonra villa Ukrayna devletinin malı oldu.