İşgalciler, Kırım idari sınırında alıkonulan Ukrayna askerini tutukladı

04 Haziran 2020, 00:10

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da Akmescit kentindeki sözde Kiyevskiy Bölge Mahkemesi,  Kırım idari sınırında, 30 Mayıs 2020 tarihinde kaybolan ve sonrasında işgal edilen Kırım’da alıkonulan Ukrayna askeri Yevgen Dobrınskıy’ın 1 Temmuz 2020 tarihine kadar tutuklu kalacağını bildirdi.

İşgalciler, adı geçen Ukraynalı askerin güya Rusya Ceza Kanunu 322. maddesinin 1. fırkası (Rusya sınırını yasa dışı olarak geçme) ile suçlandığını kaydetti. Dava ile ilgilenen avukat İslyam Velilyayev söz konusu karara itiraz edeceklerini belirtti.

Avukat Velilyayev, Krım.Realii haber servisine yaptığı açıklamada, “İşgalci FSB güçleri (Ukraynalı askere) nerede ve hangi askeri bölümde hizmet ettiğini, devlet sınırını nasıl korunduğunu, ne tür koruma araçlarının mevcut olduğunu sordular. Yani tüm sorular müvekkilimin askeri hizmetiyle bağlantılı.” ifadelerini kullandı. Velilyayev, müvekkilinin bu konuda ifade vermeyi reddettiğini kaydetti.

UKRAYNALI ASKER, KIRIM İDARİ SINIRINDA ALIKONULDU

Rusya tarafından işgal edilen Kırım idari sınırında, 30 Mayıs tarihinde sabah saat 5’te bir Ukrayna askerinin kaybolduğu bildirildi. Ukrayna Silahlı Kuvvetlerinin konuyla ilgili açıklamasında, Ukrayna askerinin Çongar kontrol noktası yakınında hizmet verdiğini kaydetti.

2 Haziran 2020 tarihinde işgal altındaki Kırım idari sınırındaki Çongar kontrol noktasında çalışan Yevgen Dobrınskıy’ın, işgalci FSB güçleri tarafından alıkonulduğu öğrenildi.

Kırım
kırım idari sınırı
Ukrayna
Bunlara da bakın: