İşgalciler, Kırım'daki yasa dışı faaliyetlerine "zarar" kılıfı uyduruyor!

Haberler
Ömer Cihad Kaya
28 Haziran 2019, 17:05
Ömer Cihad Kaya
28 Haziran 2019, 17:05

Rus işgali altında bulunan Kırım’da, işgalciler tarafından Ukrayna hakimiyeti altındaki süreçte yarımadanın gördüğü sözde zararın hesaplandığına dair bir açıklama yayımlandı.

Sözde Kırım Parlamentosunun basın merkezinin bildirdiğine göre; zarar değerlendirmesini yapan özel çalışma grubu temsilcileri, bu meblağın toplam 2,5 trilyon Ruble (220.329.203 TL) olduğunu açıkladı.

Sözde Ekonomi, Maliye ve Vergi Politikası Komite Başkan Yardımcısı Olga Vinogradova, “Ekonomik kayıplarının değerlendirilmesi için 1991 ve 2003 yılların gayri safi yurt içi hasıla baz alındı. Böylece toplam zarar 2,5 trilyon Ruble’yi buldu” ifadelerini kullandı. Buna ek olarak, işgalci Rus yetkililerine göre, altyapı ağlarının yetersiz bakımları yüzünden; su ağlarının yüzde 87’si ve kanalizasyon ağlarının yüzde 50’sinin bozulmasına neden oldu.

İŞGALCİLER, KIRIM’DAKİ YASA DIŞI FAALİYETLERİNE “ZARAR” KILIFI UYDURUYOR!

Ayrı bir zarar kalemi olarak işgal altındaki Kırım’a, Ukrayna ana karasından enerji ablukası sonucunda enerjinin sevk edilmesinin durdurulması geçiyor. Çalışma grubunun materyallerinde “İşletmelerinin maruz kaldığı toplam hasar 1 milyar Ruble, kaybedilen faydaların toplamı 1,5 milyar Ruble’dir” ifadeleri kullanıldı.

Yakın zamanda uzmanlar tarım sektöründeki zararları da hesaplayacaklarını bildirdi.

Sözde Devlet Konseyi Başkan Vekili Yefim Fiks, çalışma grubunun asıl amacının “kesin rakamlara ulaşıp Ukrayna’dan nasıl bir ‘mirasın’ kaldığını Kırımlılara sunmak” olduğu sözlerini sarf etti.