İşgalciler, Kırım’daki kültürel mirası yok ederek Kırım Tatarlarının izlerini silmeye çalışıyor

Haberler
Anife Bilal
21 Ocak 2022, 20:36
Anife Bilal
21 Ocak 2022, 20:36

İşgalci Kremlin yönetimi, Kırım’ın kültürel mirasını çalarak yok ediyor. Kırım Tatar insan hakları savunucusu Abdureşit Cepparov, işgalci yönetimin, yarımadada yol veya boru hatları döşenirken bulduğu tarihi parçaları, hiçbir kayıt yaptırmadan Kırım’ın dışına çıkardığını anlattı. 

Kırım Tatar insan hakları savunucusu Abdureşit Cepparov, Rus işgalci yönetimin, Kırım’daki tarihi ve kültürel mirası nasıl yok ettiğini Kırım Haber Ajansına açıkladı. Cepparov, Rus işgalci yönetimin, yarımadada yasa dışı olarak inşa ettiği karayolları, doğalgaz ve su boru hatları döşerken bulduğu farklı tarihi parçaları hiçbir kayıt yaptırmadan Kırım’ın dışına taşıdığına dikkat çekti. Son iki ay içinde sadece Akmescit bölgesinde üç höyüğün açıldığını anlatan Cepparov, “İki ayda sadece üç höyük açıldı; 8 yıl içinde yaptıklarını bir hayal edin.” dedi.

“İŞGALCİLER, KIRIM TATARLARININ İZLERİNİ SİLİYOR!”

İşgalcilerin, Kırım’daki kültür mirasını yok ederek Kırım Tatar halkının kimliğini silmeye çalıştığını vurgulayan insan hakları savunucusu, “Bu siyasi bir önem taşıyor, çünkü bu şekilde Kırım Tatarlarının Kırım’daki izleri siliniyor, sanki biz orada hiç yoktuk. Bu bizim, yerli halkın mirasıdır.” ifadelerini kullandı.

RUSYA, KIRIM’IN KÜLTÜREL MİRASINI YOK ETMEYE ÇALIŞIYOR

Rusya, Kırım’ı işgal ettikten sonra yarımadadaki kültür mirasını çalmaya ve yok etmeye başladı. Sözde “restorasyon” kılıfı altında yapılan tahrifat zaman zaman gündeme getiriliyor. Ukrayna uzun süredir bu barbarlıkla mücadele etmeye çalışıyor.  

Rusya’nın ayrıca, işgal altındaki Kırım’da bulunan ve Ukrayna’ya ait olan kültürel objeleri kendi adına UNESCO Dünya Mirası Listesine eklemek için başvuru yapmaya hazırlandığı biliniyor.

UNESCO RAPORU: “KIRIM’DAKİ DURUM KÖTÜLEŞMEYE DEVAM EDİYOR”

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) Genel Direktörü Audrey Azoulay, Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da eğitim, bilim, kültür, bilgi yayma ve medyanın işleyişi alanlarındaki durum ile ilgili yeni raporunu yayımladı. Raporda, işgal altındaki Kırım’da örgütün tüm yetki alanlarındaki durumun kötüleşmeye devam ettiği vurgulandı.

Ocak 2021’de Ukrayna’nın, Rus işgali altında bulunan 175 anıtı, ulusal kültürel mirası listesine dahil ettiği bildirilmişti. Kırım Tatar mimarisinin dünyadaki tek örneği olan Hansaray da listede yerini almıştı.