İşgalciler, Kırım'da yerleşim birimlerinin yakınına atık tesisi inşa etti

Haberler
E. K.
05 Kasım 2020, 16:30
E. K.
05 Kasım 2020, 16:30

Rus işgali altındaki Kırım’ın Akmescit bölgesinde yer alan ve nüfusunun büyük bir bölümü Kırım Tatarlarından oluşan Bavurçı (Kamenka) semtinde işgalciler, yerleşim birimlerinin olduğu bölgeye sadece 500 metre uzaklıkta atık işleme tesisi inşa etti.

Kırım’ın Bavurçı kasabasında doğa için tehdit oluşturan bir atık tesisi kuruldu. İşgalci yönetim, tesisin gelen hafta faaliyete geçeceğini bildirirken, semt sakinleri tesisin başka bir yere taşınması için toplu dilekçe imzalamaya başladı. Atık tesisinin evlerin yakınında inşa edilmesinden son derece öfkeli olan Kamenka sakinleri, tesisin faydadan çok zarar getirebileceği endişesini dile getiriyor.

TOPRAK VE SU KİRLİLİĞİNE YOL AÇABİLİR

İnsanların atık işleme tesisine karşı olmadığını ancak bu tür yapıların yerleşim yerlerinin dışında inşa edilmesi gerektiğini kaydeden semt sakini Aleksandr Krasa, “Kamenka sakinleri, ‘Başbakan’ Yuriy Gotsanyuk ve ‘Akmescit Valisi’ Yelena Protsenko’nun sakinlere gelip tesisin sıhhi bölge sakinleri için güvenli olduğunu ve kuyulardaki suyun bozulmayacağını belgelemesini talep ediyor.” diye konuştu.

KIRIM’DA EKOLOJİK TEHDİT

Öte yandan tesis sahibi EkoPromKrım şirketi, tesisin tüm denetimlerden geçtiğini ve 200 kişiye istihdam sağlayacağını savundu. İşletmenin ekolojik bir tehdit oluşturduğunu, faaliyetlerinin de toprak ve yeraltı suyu kirliliğine yol açabileceğini belirten semt sakinleri yerleşim yerinde atık tesisinin inşa edilmesini protesto etmek için defalarca eylemler düzenlemişti. Ancak işgalci yönetim, tüm protestolara rağmen 2019 yılında semtte söz konusu tesisin inşaatına başlamıştı.