İşgalciler Kırım’da Rus ordusunun propagandasını yaptı

Haberler
Anife Bilal
28 Mart 2019, 20:21
Anife Bilal
28 Mart 2019, 20:21

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’ın Akmescit şehrinde işgalciler askeri teçhizat sergisi düzenleyerek, gençleri Rus ordusunda askeri hizmet yapmaları için teşvik etmeye çalıştı.

PARALI ASKER PROPAGANDASI

Şehrin merkezinde zırhlı araçlar, muharebe aracı, roketatarlar, keskin nişancı tüfekleri ve diğer silahlar dizildiğini ayrıca paralı askerlik hakkında bilgi verildiğini bildirildi.

Bilindiği gibi, işgal edilen Kırım’da devamlı olarak askeri tatbikatlar düzenleniyor, genç erkekler Rus ordusuna zorunlu askerlik hizmeti için çağırıyor ve Rus ordusunda paralı askerlik için teşvik ediliyorlar.

Kırım İnsan Hakları Grubu, dört yıl içinde 12 bin Ukrayna vatandaşının Rus işgalci ordusuna zorunlu askerlik için çağrıldığını açıklamıştı.

Bilindiği üzere, Roma Statüsü’nün 8. Maddesi ve Harp Zamanında Sivil Nüfusun Koruması Sözleşmesi’nin 51. maddesi gereğince, işgalci devletin koruma altında olan insanları silahlı veya yardımcı kuvvetlerine hizmet etmeye zorlamayamaz. Ayrıca, gönüllü olarak askere gitme yönünde her türlü baskı veya propaganda yapılmasının yasak olduğu biliniyor.

Ekim 2018’de, Kırım’ın Rusya tarafından işgal edilmesinden sonra Ukrayna’nın ana kısmında faaliyete başlayan Kırım Özerk Cumhuriyeti Savcılığının, Kırım İnsan Hakları Grubu, Kiev merkezli İnsan Hakları Bölge Merkezi ve Ukrayna Helsinki İnsan Hakları Grubu ile birlikte, Rusya’nın Kırımlı gençleri, zorunlu askeri hizmete almasıyla ilgili Uluslararası Ceza Mahkemesine başvurduğu bildirilmişti.