Ukrayna Milletvekili Umerov: Kırım'daki durum çok endişe verici

01 Nisan 2020, 18:09

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını Kırım’da da etkisini gösteriyor. Ancak işgalci Rusya Kırım’daki vakaları gizliyor. Yarımadada koronavirüs salgınının yayılması ve gerçek durumla ilgili doğru bilgiler alınamıyor.

Ukrayna milletvekili Rüstem Umerov Kırım’daki son gelişmelerle ilgili Kırım Haber Ajansı’na (QHA) konuştu. İşgalci Rus yönetimin gizleme çabalarına rağmen Kırım’da karantina uygulamaya başlandı. Kerç köprüsüne kontrol merkezi kurulması Kırım’daki durumunun ciddiyetini ortaya koyuyor…

Kırım Tatar Milli Kurultayı delegesi, AKPM Ukrayna Heyeti Başkan Yardımcısı, Ukrayna Parlamentosu Ses (Golos) Partisi Milletvekili Rüstem Umerov, Kırım’da yaşanan koronavirüs salgınıyla ilgili, “İşgalci hükumet gerçek durumu ‘zatürre’ tanısıyla gizliyor, hakiki rakamları açıklamak istemiyorlar ve yeterli sayıda testleri olmadığından dolayı doğru teşhisleri de koyamıyorlar.” dedi.

İşte Ukrayna Milletvekili Rüstem Umerov’un QHA’yla gerçekleştirdiği röportajın tamamı…

Koronavirüs İşgal altındaki Kırım’da ne durumda? Ukrayna devleti Kırım’daki salgınla ilgili ne kadar bilgi sahibi?

İşgal altındaki Kırım’da koronavirüs salgınının yayılma düzeyi hakkında doğru bilgiler, Rus işgalci yönetim tarafından gizlenmekte. Evet, Rus haberlerinde Kırım dahil bazı rakamlar veriliyor. Fakat işgalci hükumet gerçek durumu “zatürre” tanısıyla gizliyor, hakiki rakamları açıklamak istemiyorlar ve yeterli sayıda testleri olmadığından dolayı doğru teşhisleri de koyamıyorlar. Genel itibarıyla Kırım’daki durum tabii ki çok endişe verici, oradaki tıp hizmetlerin seviyesi Ukrayna’ya göre çok düşüktür.

Bir Ukrayna milletvekili olarak, bu virüs salgınıyla ilgili sizler neler yapıyorsunuz? Nasıl girişimleriniz var?

Biz milletvekilleri olarak vatandaşlarımıza tüm gerekli desteği vermeye hazırız. İlk önce sosyal izolasyon rejimine uymak lazım ve bu gerçekten etkili bir uygulama. Yaşlı insanlarımız mutlaka evde kalmalı çünkü onlar risk grubuna girmekteler. Fakat unutmamalıdır ki, virüse yakalanma riski tüm yaş grupları için geçerlidir, virüs seçici davranmıyor. Bu demek ki izolasyon rejimine tüm yaş kategorileri dikkat etmeli. Bununla birlikte şunun altını çizmek istiyorum, işgal edilen Kırım’da olup bitenlerden hukuk açısından tam sorumluluğu, bölgeyi işgal eden devlet yani Rusya Federasyonu taşımakta.

Ukrayna koronavirüse karşı mücadelede ne durumda, ne gibi tedbirler alındı?

Koronavirüsün yayılmasıyla ilgili durum Ukrayna’da maalesef dünyanın genelindeki duruma çok yakın. Hastaların sayısı artıyor, viroloji uzman doktorların tahminlerine göre, salgının zirveye ulaşması daha ileride. Devlet, hastalığın yayılmasına karşı tüm gerekli tedbirleri almak için elinden geleni yapıyor. Aynı zamanda dünyadaki tüm ulusal sağlık sistemlerinde görüldüğü gibi Ukrayna sağlık sektörünün de bu sınava hazır olmadığı ortaya çıktı.

Siz bu tedbirleri yeterli buluyor musunuz? Başka neler yapılabilir?

Şu anda Ukrayna’daki yurttaşların sağlığı ve hayatlarının en azami derecede korunmasını temin etmek gerekiyor. İlk önce hastaneler için tüm gerekli laboratuvar donanım ve cihazlar sağlanmalı. Doktorlar, mümkün olduğu kadar geniş halk kitlelerinde hastalığın teşhis edilmesi için tüm imkan ve araçlara sahip olmalı. Genel olarak devletin idari kurumları ve yerli yönetimler, hastalığa bulaşma riskleri ve korunma tedbirleri konusunda halkı bilgilendirmede başarılılar. Ülke genelinde durum titizlikle takip ediliyor.

Ukrayna parlamentosu çalışmalarına nasıl devam ediyor?

Ukrayna Radası (parlamento) kendi işine devam ediyor. Tabii ki, milletvekilleri parlamento oturumlarına tüm gerekli güvenlik tedbirlerini alarak katılıyorlar. 30 Mart’ta Parlamento koronavirüs salgınına karşı daha verimli şekilde mücadele etmek için kanun değişikliklerini kabul etti. Yeni Sağlık ve Maliye bakanları atandı. Bankacılık sektörü ve toprak piyasasında yasal düzenlemelerle ilgili kanunlara bakıldı.

Virüs başta insan hayatını tehdit ediyor, ancak bir de bu işin ekonomi gerçeği var.

Koronavirüs dünya ekonomisini, ticaret ve üretimini değiştirmiş durumda. Kuşkusuz, birçok ülke bundan yola çıkarak kendi bütçesini tashih edecek, sağlık sistemine daha çok önem verecek. Ancak bir gün gelecek salgın geçip gidecek ve biz anlıyoruz ki, bunun sonrasında dünya çapında bir ekonomik krizin olasılığı yüksek. İş koşulları değişecek, ülke dışında, özellikle Avrupa’da çalışan Ukrayna vatandaşların bir kısmı kendi ülkelerine dönmek ve burada iş aramak zorunda kalacak. Dolayısıyla toplumda gerginliğe yol vermemek, ülke bütçesindeki sosyal yükümlülükler bölümüne olan baskıyı azaltmak için yeni iş yerlerini açmak lazım.

Kırım
KORONAVİRÜS
Rüstem Ümerov
Bunlara da bakın: