İşgalciler, Kırım'da Kırım Tatar aktivistlere "18 Mayıs uyarısı" veriyor!

Güncel
E. K.
17 Mayıs 2021, 15:42
E. K.
17 Mayıs 2021, 15:42

Rus işgali altındaki Kırım’da işgalciler, Kırım Tatar sürgünü ve soykırımının 77. yıl dönümünün kaydedildiği 18 Mayıs’ın öncesinde Kırım Tatar aktivistlere “izinsiz gösteri ve mitinglerin” yapılmaması konusunda uyarı kağıtları vermeye başladı.

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da, işgalin başladığından beri her yıl olduğu gibi bu yıl da, Kırım Tatar Soykırım Kurbanlarını Anma Günü öncesinde Kırım Tatar milli hareketi aktivistlerine “yasaların ihlalinin kabul edilemezliği hakkında uyarı kağıdı” verildi.

AKTİVİSTLERE KIRIM TATAR SÜRGÜNÜ ANMA ETKİNLİĞİ YAPILMAMASI İÇİN BASKI YAPILIYOR

Konuyla ilgili sosyal medya hesabı üzerinden açıklamada bulunan Kırım Tatar Milli Meclisi Başkan Yardımcısı Nariman Celâl, işgalcilerin bugün, Kefe’de (Feodosiya) ikamet eden Kırım Tatar milli hareketi aktivisti Süleyman Kadırov’a uyarı kağıdı verdiğini belirtti. İşgalci yetkililerin verdiği uyarı kağıdında, “toplantılar, mitingler, gösteriler, yürüyüşler” ve “aşırılıkla mücadele” yasalarının ihlal edilmesinin kabul edilemez olduğu kaydedildi.

Kırım Tatar aktivist Süleyman Kadırov işgalciler tarafından aşırılıkla suçlanarak 2018 yılında 2 yıl şartlı hapis cezasına çarptırılmıştı.

18 MAYIS 1944 KIRIM TATAR SÜRGÜNÜ VE SOYKIRIMI

Sovyet hükûmeti, Stalin’in emriyle 18 Mayıs 1944’te Kırım’daki tüm Kırım Tatarlarını sürgün etti. Sürgün sırasında Kırım Tatarlarının büyük bir çoğunluğu Kızılordu’da Alman Nazi ordusuna karşı savaşıyordu. Orta Asya ve Sibirya’ya sürgün edilen Kırım Tatarlarının yüzde 46’sı yolda veya gittikleri yerlerde açlık, susuzluk ve hastalık gibi çeşitli sebeplerden dolayı hayatını kaybetti. Kırım Tatarları, 1989’un sonuna kadar sürgün yerlerinde zorla tutuluyordu.

Anavatan Kırım’a geri dönme teşebbüsleri, hapisle ve yeni sürgünle cezalandırılıyordu. Kırım Tatar adı yok edilmişti. Bunun sonucunda Kırım Tatar halkı büyük kayıplar yaşadı. Sovyetler Birliğinin dağılmasıyla birlikte Kırım Tatarları vatana dönmeye başlarken 150 bini maddi yetersizlik ve yasal engeller nedeniyle Orta Asya’da kaldı.

2015 yılında Ukrayna Parlamentosu, Kırım Tatar Sürgünü’nü soykırım olarak kabul etti ve 18 Mayıs tarihini “Kırım Tatar Soykırım Kurbanlarını Anma Günü” olarak ilan etti. 2019 yılında Letonya ve Litvanya 18 Mayıs 1944 Kırım Tatar Sürgününü soykırım olarak tanıdılar.