İşgalciler, Kerç'te antik Ortodoks kilisesinin yakınında inşaata başladı

Haberler
Ayyıldız Huri Kaptan
17 Ocak 2021, 15:45
Ayyıldız Huri Kaptan
17 Ocak 2021, 15:45

Rus işgalciler, işgal altındaki Kırım’da tarihi yapıları tehlikeye sokmaya devam ediyor. İşgalciler, Kerç’te eski bir Ortodoks kilisesinin yakınında alışveriş merkezi için inşaat çalışması başlattı.

Rusya’nın saldırganlığı sonucu 2014 baharında Rusya Federasyonu tarafından işgal edilen Kırım’da işgalciler tarafından tahribatlara devam ediliyor. Ukrinform’da bugün yer alan habere göre Kırım Yeniden Entegrasyon Derneği tarafından, Kerç’te, işgalcilerin antik Vaftizci Yahya Ortodoks Kilisesi’nin yakınında inşaata başladığı bildirildi.

TARİHİ YAPILARIN TAHRİBATI ENDİŞELERİ ARTTIRIYOR

İnşaat çalışmalarının, 8. ve 10. yüzyıllarda inşa edilen kilisenin altındaki yeraltı suyu dengesini bozabileceği endişelerini arttırıyor. Bir yandan kilise yakınlarında çok katlı bir alışveriş merkezi inşası yapılırken, diğer yandan da inşaat için açılan hendekler bulunuyor. Bu aktif inşaatın aynı zamanda Kerç’in tarihi merkezinin görünümünü bozabileceği öngörülüyor.

Kırımlıların ise bu alışveriş merkezinin inşasından gelebilecek zararlar nedeniyle tarihi yapıyı korumak için mücadele halinde olduğu biliniyor.