İşgalciler, kalp krizi geçiren siyasi tutsak Şaban Umerov'a tıbbi yardım sağlamıyor!

27 Aralık 2019, 12:53

Kırım Tatar halkına baskı uygulamak amacıyla işgalcilerce kurgulanan sözde Hizb-ut Tahrir davası çerçevesinde yargılanan Kırım Tatarı Şaban Ümerov alıkonulduğu tutukevinde kalp krizi geçirmişti. Umerov’a tutukevi yönetimi tarafından gereken tıbbi yardımın sağlanmadığı öğrenildi.

Müvekkilini ziyaret eden avukat Nazim Şeyhmambetov, “Umerov’un söylediğine göre verdiğim dilekçeden sonra muayene oldu. Tansiyonu ölçüldü. Kardiogram yapıldı. Doktor ‘müvekkilimin kalple ilgili hiçbir sorun yaşamadığını’ söyledi. Bununla birlikte Şaban Umerov, kalp bölgesinde ağrı hissettiğini ama daha önce verilen ilaçları alınca ağrının azaldığını bildirdi. Bunun dışında sırtındaki ağrılar sıklaştı. Müvekkilimin söylediğine göre, kendisinde omurga eğriliği var. Bu sorunu tutuklanmadan önce masajlarla gideriyordu. Ancak tutuklandıktan sonra sırtındaki ağrılar arttı” ifadelerini kullandı.

“MÜCADELEYE HAZIR GÖRÜNÜYOR”

Ayrıca, avukat  Şaban Umerov’a gereken tıbbi yardımın verilmesi konusunda yakın zamanda tutukevine gereken dilekçeleri vereceğini söyledi.

Öte yandan, avukat Şeyhmambetov, müvekkili hakkında şu ifadeleri kullandı:

“Umerov’un kilo verdiğini söyleyebilirim. Çok yorgun ama aynı zamanda dirençli ve kendi suçsuzluğunu ispat etmek için mücadele etmeye hazır görünüyor”

Bilindiği gibi, 11 Kasım 2019 tarihinde Rusya işgali altındaki Kırım’da Akmescit’in sözde Kiyevskiy Bölge Mahkemesinde Hizb ut-Tahrir davasının İkinci Akmescit Grubu Davası yapıldı. Duruşmada Kırım Tatar siyasi tutsaklar; Tofik Abdulgaziyev, Rüstem Şeyhaliyev, Raim Ayvazov ve Bilal Adilov’un 15 Şubat 2020 tarihine kadar tutuklu kalmaya devam edeceği bildirildi.

Rus baskısı
Şaban Umerov
siyasi tutsaklar
Bunlara da bakın: