İşgalciler iki Kırım Tatarı alıkoydu

Haberler
Anife Bilal
12 Ekim 2021, 12:51
Anife Bilal
12 Ekim 2021, 12:51

Rus işgali altındaki Kırım’da, dün siyasi tutsaklar Eskender Abdulganiyev, Arsen Abhairov ve Rüstem Emirüseinov’a destek vermek amacıyla sözde Kırım Garnizonu Askeri Mahkemesi önünde bir dizi Kırım Tatarı alıkonuldu. İşgalci güçler tarafından “koronavirüs salgını çerçevesinde uygulanan toplu etkinlikleri düzenleme yasağı” bahanesiyle alıkonulan Kırım Tatarlarının çoğu akşam saatlerinde serbest bırakılırken; Kırım Dayanışması Koordinatörü Dilaver Memetov ve aktivist Reşat Paralamov alıkonuldu.

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da, dün Kırım Tatarları, toplamda 42 yıl hapis cezasına çarptırılan Kurman Grubu’ndaki Kırım Tatar siyasi tutsaklar; Eskender Abdulganiyev, Arsen Abhairov ve Rüstem Emirüseinov’a destek vermek için, sözde Kırım Garnizonu Askeri Mahkemesi önünde toplandı. Kırım Tatarlarına baskı uygulamak için her fırsatı kullanan işgalci güçler, “koronavirüs salgını çerçevesinde uygulanan toplu etkinlikleri düzenleme yasağı” bahanesini öne sürerek, mahkeme binası önünde toplanan aktivistleri alıkoydu.

İşgalci güçler tarafından alıkonulan 20 Kırım Tatar aktivistten 18’i dün akşam geç saatlerde serbest bırakıldı. Öte yandan, Kırım Dayanışması Koordinatörü Dilaver Memetov ve Kırım Tatar aktivist Reşat Paralamov, Rusya İdari Kanununun 20.2.2. maddesini (kamu düzeninin ihlaline neden olan kalabalık bir toplantıyı organize etmek) ihlal etmekle gerekçesiyle alıkonuldu.

YAŞLI KIRIM TATARLARINA “TOPLANTI ORGANİZE ETME” SUÇLAMASI

Konu ile ilgili açıklamada bulunan avukat Lilya Gemeci, “Söz konusu madde çerçevesinde verilen ceza tutuklama olduğu için iki aktivist mahkemeye kadar gözaltında bırakıldı. Aynı suçlama 5 yaşlı Kırım Tatarına daha yöneltildi. Bu kişiler arasında siyasi tutsak Rüstem Emiruseinov’un babası da yer alıyor. Ancak yaşlı oldukları için onları ertesi gün mahkemeye gelme şartıyla serbest bıraktılar” diye aktardı.

7 KİŞİ BUGÜN MAHKEMEYE ÇIKACAK

Avukat, Rusya İdari Kanununun 20.2.2. maddesini (kamu düzeninin ihlaline neden olan kalabalık bir toplantıyı organize etmek) ihlal etme suçlamasının; Dilaver Memetov, Reşat Paralamov, Reşat Emiruseinov, Gafur Mingafarov, Sadık Urinbayev, Rüstem Şıhbadinov ve Enver Mustafayev olmak üzere toplamda 7 Kırım Tatarına yöneltildiğini belirtti. 7 Kırım Tatarının bugün mahkemeye çıkarılması bekleniyor.

Dün, sözde Kırım Garnizonu Askeri Mahkemesi önünde, alıkonulan diğer Kırım Tatarlarına ise Rusya İdari Kanununun 20.6.1. maddesini (acil bir durumda davranış kurallarına uyulmaması) ihlal etmekle suçlaması yöneltildi.

DESTEK VERMEK  İÇİN TOPLANDILAR

Rusya Vlasiha Askeri Temyiz Mahkemesinde bugün işgalcilerin Kırım Tatar halkına baskı uygulamak amacıyla kurguladığı, sözde “Hizb-ut Tahrir Davası” çerçevesinde mahkum edilen Kırım Tatar siyasi tutsakları Eskender Abdulganiyev, Arsen Abhairov ve Rüstem Emirüseinov’un temyiz davasının görülmesi planlanıyordu. Savunma avukatları, duruşmaya çevrimiçi olarak sözde Kırım Garnizonu Askeri Mahkemesinden kurulan video bağlantısıyla katıldı. Ancak avukat Lilya Gemeci’nin mahkeme kararına ilişkin hazırladığı ek şikayet dilekçesi müvekkili Arsen Abhairov’a iletilmediği için Vlasiha Askeri Temyiz Mahkemesi duruşmayı 25 Ekim’e erteleme kararı aldı. Kırım Tatar siyasi tutsaklara destek vermek için Kırım Garnizonu Askeri Mahkemesi önünde sayıları yüze yakın Kırım Tatarı toplandı.

KURMAN GRUBU

Rus işgalci güçler, 14 Şubat 2019 tarihinde Kırım’ın Kurman (Kransogvardeyskoye) bölgesinde bulunan Büyük Onlar (Oktyabrskoye) kasabasında yaşayan birçok Kırım Tatarının evine baskın düzenleyerek arama yaptı. Arama sonucunda, Eskender Abdulganiyev, Arsen Abhairov ve Rüstem Emirüseinov gözaltına alındı. Daha sonra üç Kırım Tatarı hakkında tutuklama kararı alındı. İşgalciler, üç Kırım Tatarını “Rusya’da yasaklı olan bir örgüte katılmakla” suçladı.

Rostov-na-Donu kentindeki Güney Bölge Askeri Mahkemesi, 29 Ocak 2020 tarihinde Eskender Abdulganiyev, Arsen Abhairov ve Rüstem Emirüseinov’un davalarını incelemeye başladı.

TOPLAMDA 42 YIL HAPİS CEZASI

Rus mahkemesi, 3 Kasım 2020’de Rüstem Emirüseinov hakkında 17 yıl hapis cezası, Arsen Abhairov hakkında 13 yıl hapis cezası ve Eskender Abdulganiyev hakkında ise 12 yıl hapis cezası kararı aldı.