İşgalciler, Herson Devlet Üniversitesi rektörünü kaçırdı

Güncel
Anife Bilal
15 Haziran 2022, 19:36
Anife Bilal
15 Haziran 2022, 19:36

Rus işgal güçleri, kontrol altına aldıkları Ukrayna bölgelerinde insanları kaçırmaya devam ediyor. Mart 2022’den bu yana Rus işgali altında bulunan Herson bölgesinde, işgalcilerin Herson Devlet Üniversitesi Rektör Yardımcısı Maksım Vınnıkov’u kaçırdığı bildirildi.

İşgalci Rusya, kontrol altına aldığı Ukrayna bölgelerinde işgalci yönetimlerle işbirliği yapmak istemeyen Ukrayna vatandaşlarına baskı uygulamayı sürdürüyor. Rus işgal güçlerinin, Herson Devlet Üniversitesi Rektör Yardımcısı Maksım Vınnıkov’u kaçırdığını duyuruldu. Spivakovskıy’in alıkonulduğu yer bilinmiyor. Ukrayna Silahlı Kuvvetlerine bağlı Güney Operasyonel Komutanlığından yapılan açıklamada, “Herson bölgesinde gittikçe daha fazla insan işgalcilerle işbirliği yapmaya reddediyor. İşgalciler ise devlet kurumlarını gasp etmeye devam ediyor.” denildi.

İŞGALCİLER, BÖLGEDEKİ UKRAYNA YANLISI AKTİVİSTLERE ZULMEDİYOR!

Kırım Tatar Kaynak Merkezi Başkanı Eskender Bariyev, Rus işgal güçlerinin ele geçirdikleri Ukrayna’nın Herson ve Zaporijjya bölgelerindeki halkı korkutmak için baskı uyguladığını bildirerek, “Elimize ulaşan bilgiye göre, 118 kişi Herson ve Zaporijjya bölgelerinden işgalciler tarafından kaçırıldı. Bunlardan 18’i Kırım Tatarı.” demişti.

İŞGALCİ RUSYA, OKULU İŞKENCEHANEYE DÖNÜŞTÜRDÜ

Kaçırılan Kırım Tatarlarının sorgulandığı ve işkencelere maruz bırakıldığını belirten Bariyev, “Geniçesk’teki 17 numaralı yüksek okulu da bir işkencehaneye dönüştürdüler. İşgalciler orada insanları sorguluyor, onlara karşı işkence uyguluyor. Genelde erkeklerin arabalarına el konuluyor, para talep ediyorlar, işkencelerden sonra ise insanları mezarlık veya yol kenarına bırakıyorlar.” ifadelerini kullanmıştı.