İşgalciler Gülsüm Aliyeva'ya karşı bir dava daha açtı

Haberler
Anife Bilal
13 Haziran 2019, 15:55
Anife Bilal
13 Haziran 2019, 15:55

Rus işgalciler siyasi tutsak Muslim Aliyev’in kızı Gülsüm Aliyeva’ya karşı idari dava açtı.

Gülsüm Aliyeva filozof İvan İlyin’in sahte alıntısından oluşan bir paylaşımı kendi hesabından paylaştığı için FSB ona karşı Rusya İdari Kanununun 20.3.1. maddesi (insan onurunu aşağılamak, nefret veya düşmanlığa teşvik etme) çerçevesinde dava açtı.

Avukat Aleksey Ladin yaptığı açıklamada, “12 Haziran’da (2019) savcı bize idari davanın açıldığını bildiren belgeyi gösterdi. Ben ona idari davanın açılması için gereken sürenin (Ocak 2019) geçtiğini anlattım ve yapabileceği tek yasal şeyin sadece idari davayı kapatmak olduğunu belirttim. Fakat savcı yine de davanın mahkemeye gönderileceğini bildirdi.” dedi.

Kırım Dayanışma teşkilatı ön tahminlere göre Gülsüm Aliyeva’nın idari davasının inceleneceği “mahkemenin” 14 Haziran 2019’da yapılacağını bildirdi.

11 Haziran 2019 tarihinde siyasi tutsak Muslim Aliyev’in kızı Gülsüm Aliyeva’nın Rusya tarafından işgal edilen Kırım’ın idari sınırında işgalciler tarafından alıkonulduğu bildirilmişti. FSB’nin talebiyle Aliyeva hakkında arama emri çıkarıldığı belirtilmişti.

ALİYEVA DAHA ÖNCE DE TAKİBATA UĞRAMIŞTI

Bilindiği üzere işgalciler Aliyeva’yı, Rusya Ceza Kanununun 282. maddesine göre Facebook’ta yaptığı paylaşımlar aracılığıyla kin ve düşmanlığı körüklemekle suçluyordu. Rusya’da Ceza Kanununun 282. Maddesinin değiştirilmesinden sonra avukatlar, Kırım Tatar aktivist Aliyeva hakkında açılan davanın düşürülmesini ve Rusya Mali Gözetim Federal Servisi’nin teröristler ve aşırıcılar (radikaller) listesinden çıkarılmasını talep etmişti.

Ocak 2019’da Kremlin kontrolündeki sözde Aluşta Şehir Mahkemesi siyasi tutsak Muslim Aliyev’in kızı Gülsüm Aliyeva’ya karşı açılan ceza davasını düşürme kararı almıştı.