İşgalciler Geniçesk bölgesinde kaçırdıkları iki Kırım Tatarını serbest bıraktı

Güvenlik
Anife Bilal
29 Haziran 2022, 12:32
Anife Bilal
29 Haziran 2022, 12:32

Rus ordusu tarafından işgal edilen Geniçesk (Cenişke) bölgesinde işgal güçleri tarafından alıkonulan Kırım Tatarları Susanna İzmaylova ve Rasim Asanov serbest bırakıldı.

Rus işgal güçleri, kontrol altına aldıkları Ukrayna’nın Herson bölgesinde yaşayan Kırım Tatarlarına baskı uygulamaya devam ediyor. Rus ordusu tarafından kontrol edilen Geniçesk (Cenişke) bölgesindeki Şçastlivtseve köyünde, 22 Haziran 2022 sabah saatlerinde işgalcilerce alıkonulan Kırım Tatarları Susanna İzmaylova ve Rasim Asanov’un dört gün sonra serbest bırakıldığı bildirildi.

Daha önce Kırım Tatar Kaynak Merkezi, Rus işgal güçlerinin Şçastlivtseve köyünde, 22 Haziran 2022 sabah saatlerinde üç Kırım Tatarının evinde yasa dışı arama düzenlendiği, aramadan sonra 2 Kırım Tatarının kaçırıldığı duyurmuştu. Alıkonulan Kırım Tatarları Susanna İzmaylova ve Rasim Asanov’un işgalciler tarafından işkencehaneye dönüştürülen 17 numaralı yüksek okula götürüldüğünü belirtilmişti.

İŞGALCİLER, UKRAYNA YANLISI AKTİVİSTLERE ZULMEDİYOR!

Kırım Tatar Kaynak Merkezi Başkanı Eskender Bariyev, mayıs ayında yaptığı açıklamada, Rus işgal güçlerinin ele geçirdikleri Ukrayna’nın Herson ve Zaporijjya bölgelerindeki halkı korkutmak için baskı uyguladığını bildirerek, “Elimize ulaşan bilgiye göre, 118 kişi Herson ve Zaporijjya bölgelerinden işgalciler tarafından kaçırıldı. Bunlardan 18’i Kırım Tatarı” demişti.

İŞGALCİLER BİR OKULU İŞKENCEHANEYE DÖNÜŞTÜRDÜ

Kaçırılan Kırım Tatarlarının sorgulandığı ve işkencelere maruz bırakıldığını belirten Beriyev, “Geniçesk’teki 17 numaralı yüksek okulu da bir işkencehaneye dönüştürdüler. İşgalciler orada insanları sorguluyor, onlara karşı işkence uyguluyor. Genelde erkeklerin arabalarına el konuluyor, para talep ediyorlar, işkencelerden sonra ise insanları mezarlık veya yol kenarına bırakıyorlar.” ifadelerini kullandı.