İşgalciler, Fahri Mustafayev'in cinayetinde delilleri karartıyor!

19 Eylül 2019, 16:10

Rus işgali altındaki Kırım’da, 10 Temmuz 2019’da ortadan kaybolan ve cansız bedeni ertesi gün bulunan 38 yaşındaki Fahri Mustafayev’in cinayetinin uygun bir şekilde soruşturulmadığı bildirildi.

BABA MUSTAFAYEV, OĞLUNUN ÖLÜMÜYLE İLGİLİ: SORUŞTURMA TARAFLI YÜRÜTÜLÜYOR

Kırım Tatar Milli Kurultayı delegesi ve Kırım Tatar Milli Meclis üyesi Mustafa Mustafayev, oğlunun ölümünün tarafsız bir şekilde soruşturulmadığını bildirdi. Mustafayev, “Bahçesaray bölgesi Soruşturma Komitesi iki aydan daha uzun bir süredir 11 Temmuz 2019 tarihinde Fahri Mustafayev’in cinayeti ile ilgili, Rusya Ceza Kanununun 105. maddesi 1. fıkrası uyarınca açılan soruşturma inceleniyor. Şu an, suçlama Bahçesaray bölgesi Aromatnoye köyündeki 37 yaşındaki bir kişiye yöneltildi. Ben Fahri’nin babası ve bu davanın mağduru olarak  yapılan soruşturmanın kalitesi ile ilgili şüphe duyuyorum. Bana göre soruşturma tek taraflı ve taraflı yürütülüyor.” ifadeleri kullandı.

“KANITLAR SADECE BİZ BULURSAK SORUŞTURMA DOSYASINA EKLENİYOR”

İşgalci yönetimin, olayın tüm ayrıntılarını ortaya çıkarmak için çaba göstermediğini belirten Mustafayev, “Soruşturma kurumunun pasifliği beni çıldırtıyor. Fahri’nin kaybolduğu ilk günden itibaren ‘kolluk kuvvetleri’ olayları geç takip ediyor. Örneğin cinayetten sonra onun cesedi sadece aramasını organize eden akrabaları ve arkadaşlarının etkinliğini sayesinde bulundu. Kanıtlar, sadece biz kendimiz onları bulduktan veya onlar işaret ettikten sonra dosya ekleniyorlar.” dedi.

“SANIK, DİĞER SUÇLULARI GİZLİYOR”

Soruşturma dosyasına göre, sadece şüphelinin anlattığı seçeneğinin incelendiğini anlatan Mustafayev, “Bize göre cinayet önceden anlaşılarak cinayete hazırlanan bir grup insan tarafından işlendi. Şu an ise tutuklanan sanık, tüm suçu üstüne alıyor ve diğer suçluları gizliyor. Soruşturma ise bu yönde hiç çalışma yapmıyor ve bu suçun bir kaç kişinin tarafından işlenmesi ihtimalini incelemiyor. Ayrıca, bu cinayetin, Fahri’ye olan borcunu ödememek için işlendiğini işaret eden kanıtlar mevcut. Ancak soruşturma bunları görmek istemiyor…” diye bildirdi.

Fahri Mustafayev 10 Temmuz 2019 tarihinde aniden kayıplara karışmıştı. Mustafayev’in cesedi, ertesi gün Bahçesaray’a bağlı Aromatnoye köyünde gömülü halde bulunmuştu.

cinayet
Fahri Mustafayev
İşgal Altındaki Kırım
Bunlara da bakın: