İşgalciler evlerini bastıkları Kırım Tatarlarını "terörizmle" suçluyor

Güncel
Anife Bilal
27 Mart 2019, 20:45
Anife Bilal
27 Mart 2019, 20:45

Rus işgali altındaki Kırım’da bugün işgalci güçler tarafından evlerinde baskın düzenlenen beş Kırım Tatarının “terör örgütü faaliyetleri” organize etmekle suçlandığı bildirildi.

Konu ile ilgili açıklama yapan Avukat Siyar Paniç, sanık olarak mahkemeye çıkarılma kararına göre beş Kırım Tatarı; Remzi Bekirov, Riza İzetov, Ruslan Süleymanov, Farid Bazarov ve Şaban Ümerov Rusya Ceza Kanunu’nun 205.5. maddesinin 1. fıkrası uyarınca Rusya’da terör örgütü olarak tanınan bir örgütün faaliyetlerini organize etmekle suçlandığını söyledi.

Avukat gözaltına alınan diğer Kırım Tatarlarının ise Rusya Ceza Kanunu’nun 205.5. maddesinin 1. fıkrası uyarınca Rusya’da terör örgütü olarak tanınan bir örgütün faaliyetlerine katılmakla suçlandığını belirtti.

Evlerinde arama yapılan Remzi Bekirov, Osman Arifmemetov, Edem Yayaçikov ve Vladlen Abdulkadırov’un nerede olduğu hala tespit edilmediği için onların henüz gözaltına alınmadığı bildirildi.

İŞGALCİLERDEN ONLARCA KIRIM TATAR EVİNE BASKIN

Rus işgali altında bulunan Kırım’da 3 bölgede işgalci güçlerin en az 25 Kırım Tatarının evine baskın düzenlediği bildirilmişti.

Baskınlar sırasında avukatların olay yerinde bulunmasına izin verilmezken, evlerinde arama yapılan Kırım Tatarlarını desteklemek için gelen birkaç kişinin de işgalcilerce gözaltına alındığı öğrenildi.

Kırım Tatar Milli Meclisi ve Dünya Kırım Tatar Kongresi Başkanı, Ukrayna milletvekili Refat Çubarov, Rus işgali altında bulunan Kırım’da bugün işgalci güçler tarafından en az 25 Kırım Tatarının evine düzenlenen baskınları, Rus işgalcilerin bir günde yaptığı en büyük insan hakları ihlali eylemi olarak nitelendirdi.