İşgalciler el koydukları tersaneyi Rusya Karadeniz Filosuna devredecek

Güncel
Anife Bilal
15 Nisan 2019, 15:48
Anife Bilal
15 Nisan 2019, 15:48

Kırım’ın Rus işgalinden önce Petro Poroşenko’ya ait olan ve işgalci yönetim tarafından el konulan Sivastopol Tersanesini (Ordjonikidze Tersanesi) Rusya Karadeniz Filosunun ana tamir merkezine dönüştürülecek.

Rus propaganda haber ajansı RİA’ya konuşan Sivastopol Tersanesi Müdürü Vladimir Bajenov, Rusya Karadeniz Filosunun ana tamir merkezine dönüştürülecek tersanenin modernleştirilmesi için gerekli planın geliştirildiğini anlattı.

Tersanenin iki kuru iskeleye, gemilerin gövde onarımı, gövde yapıları, gemi ekipmanı, sistemleri ve boru hatları imalatı için özel atölyelere sahip olduğunu belirten Bajenov, tüm bunların çeşitli sınıf gemilerin tamiri için uygun koşullar oluşturduğunu kaydetti.

2015 yılına kadar söz konusu tersane Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko’ya aitti. Daha sonra işgalci yönetim tersaneyi “kamulaştırdı”.

Şubat 2018’de Rusya Federasyonu hükûmetinin resmi sayfasında yayınlanan kararda, işgal edilen Kırım’da Sivastopol’de (Akyar) bulunan Ordjonikidze Tersanesine el koyulduğu bildirilmişti. Kararda tersanenin Rusya Federasyonu Sanayi ve Ticaret Bakanlığına devredildiği belirtilmişti.