İşgalciler el koydukları antika silahları iade etmiyor

07 Kasım 2019, 18:42

İşgalciler, Sudak Kırım Tatar Bölge Meclisi Başkanı İlver Ametov’un evinde yaptığı arama sırasında el koyduğu antika kesici silahları iade etmek istemiyor. 

Kırım.Realii’ye konuşan İlver Ametov’un avukatı Lenura Yengulatova, “Şu an Ametov hakkında yasa dışı silah depolama ile ilgili tutulan tutanak konusunu araştırıyoruz. Öğrendiğimize göre silahlar için ruhsat veren kurum konu ile ilgili biraz çıkmaza girdi. Çünkü yasalar 2017 yılı öncesi silah satın alınmasını ön görmüyor. Ametov silahları 90’lı yıllarda satın aldı. Belge ve fatura korunmadı. Bu yüzden ruhsat alma şartları ihlal edildiği söylenemez. Dolayısıyla ne ruhsat veren kurum, ne de polis hak ihlali göremedikleri için tutanak tutmuyorlar. Bu yüzden dava biraz askıda kaldı.” diye anlattı.

“EL KONULAN SİLAHLAR İMHA EDİLEBİLİR”

Rus kolluk kuvveti görevlilerinin el koyduğu silahları imha edebileceğini ifade eden Yengulatova, “Para cezasından çok bizi değeri yüksek olan koleksiyon silahları ve onların sahibine iade edilmesi ilgilendiriyor. Kırım’ın ‘Kültür Bakanlığı’ ile görüşeceğiz ve değerli eşyaları ne şekilde geri alabileceğimizi öğreneceğiz. Silahlara el konuldu ve şu an onları güya yasa dışı yollarla satın alındıkları için imha edebilirler.” şeklinde açıklama yaptı.

Daha önce işgalci mahkemenin, Sudak Kırım Tatar Bölge Meclisi Başkanı İlver Ametov, işgalci mahkeme tarafından para cezasına çarptırdığı bildirilmişti.


antik silah
ilver ametov
Kırım Tatarlarına baskı
Rus baskısı
Bunlara da bakın: