İşgalciler, çete üyesini sözde Kültür Bakan Yardımcısı olarak atadı

Haberler
Anife Bilal
05 Ekim 2020, 19:38
Anife Bilal
05 Ekim 2020, 19:38

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’ın sözde Kültür Bakan Yardımcısı görevine Andrey Rostenko atandı. Kırım’da faaliyet gösteren Greki (Yunanlar) ve Seylem isimli suç gruplarının üyesi olarak tanınan Rostenko, işgalden önce Aksyonov’un sağ koluydu. 

Suç örgütü üyesi olarak bilinen Rostenko işgalciler tarafından 2 Ekim 2020 tarihinde Kültür Bakan yardımcılığına atandı. Greki (Yunanlar) ve Seylem isimli suç gruplarının üyesi olarak tanınan Rostenko, bir dönem Aksyonov’un sağ koluydu. Şu an Rusya tarafından işgal edilen Kırım’ın sözde Başkanı görevini yapan Sergey Aksyonov, açık kaynaklara göre, 1994-1999 yılları arasında Kırım polisinin raporlarında Greki adlı suç örgütünün üyesi olarak, daha sonra ise Seylem çetesinin Goblin lakaplı elebaşı olarak geçiyordu.

DÜZMECE ARAZİ YASALARINDAN EK GELİR KAZANACAK

Kırım’ı Yeniden Entegrasyonu Birliği sivil platformu tarafından hazırlanan habere göre, daha önce Yalta’nın sözde Belediye Başkanlığı ve sözde Kırım Başkanının Federal Hedef Programından Sorumlu Yardımcısı görevleri yapan Rostenko, sözde Kültür Bakanı Yardımcısı görevine sadece Rusya’nın düzmece arazi yasalarından ek gelir kazanmak amacıyla atandı.

Kırım’ın sözde Kültür Bakanlığı kültürel miras bölgeleri ve tarihi anıtları belirliyor. Belirli bir arazinin kültür miras bölgesi statüsünü iptal eden sözde Kırım yetkilileri, büyük paralar kazanıyor

DAHA ÖNCE TUTUKLANMIŞTI

Daha önce Rostenko, Kırım’daki pahalı araziler için kullanma izni vererek para kazandığı ve söz konusu geliri Aksyonov’dan sakladığı ortaya çıkmıştı. Daha sonra Rostenko, Sberbank CEO’su German Gref ile yaşadığı zıtlaşma sonucu tutuklanmıştı.

Bunun dışında Rostenko’nun hala Ukrayna hukuk alanında faaliyet gösteren bir dizi firmaya sahip olduğu biliniyor.