İşgalciler bugün 35 Kırım Tatar çocuğu daha babalarından koparabilir

Haberler
E. K.
16 Eylül 2020, 14:55
E. K.
16 Eylül 2020, 14:55

Rus işgalci yönetiminin, Kırım’da yürüttüğü toplu baskı, insan hakları ihlalleri ve korku atmosferi oluşturma siyasetinin sonucu olarak bugün, 35 çocuk daha en az 15 yıl babasından ayrı kalabilir.

Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Kırım Daimi Temsilciliği, 16 Eylül 2020 tarihinde Rus mahkemesinin 8 Kırım Tatar siyasi tutsak hakkında hüküm vereceğini hatırlatarak, hiçbir siyasi tutsağı unutmadıklarını ve serbest bırakılmaları için ellerinden gelen her şeyi yaptıklarını kaydetti.

KIRIM TATAR SİYASİ TUTSAKLARIN DURUMU

Konuyla ilgili temsilcilikten yapılan açıklamada, bugün son duruşması yapılacak olan düzmece dava kapsamında yargılanan 8 Kırım Tatarının uluslararası insan hakları kuruluşları tarafından siyasi tutsak olarak kabul edildiği belirtilerek, siyasi güdümlü kovuşturmaların ancak işgal son bulunca duracağının aşikar olduğu kaydedildi.

Bunun yanı sıra yapılan açıklamada, 35 Kırım Tatar çocuğun daha en az 15 yıl süreyle babasız bırakılabileceğine dikkat çekilirken, Rus mahkemesi tarafından haklarında hüküm verilmesi beklenen Süleyman (Marlen) Asanov’un 4 çocuk babası, Memet Belâlov’un 1 çocuk babası, Seyran Saliyev’in 4 çocuk babası, Server Zekiryayev’in 13 çocuk babası olduğu, Server Mustafayev ve Timur İbragimov’un dörder çocuğu olduğu, Ernes Ametov’un 2 ve Edem Smailov’un 3 çocuğu olduğu ifade edildi.

Rusya’nın Güney Askeri Bölge Mahkemesi, Kırım Tatarlarına baskı uygulamak amacıyla kurgulanan sözde Hizb-ut Tahrir davası çerçevesinde yargılanan Kırım Tatarları Marlen (Süleyman) Asanov, Memet Belâlov, Timur İbragimov, Ernes Ametov, Server Zekiryayev, Seyran Saliyev, Server Mustafayev ve Edem Smailov (İkinci Bahçesaray Grubu) hakkında aldığı kararı bugün açıklayacak. Söz konusu düzmece davanın son duruşmasının saat 15.00’de düzenlenmesi bekleniyor.

8 KIRIM TATAR SİYASİ TUTSAK HAKKINDA TOPLAM 147 YIL HAPİS CEZASI İSTENİYOR

Kırım Tatarlarına baskı uygulamak amacıyla kurgulanan sözde Hizb-ut Tahrir davası çerçevesinde yargılanan İkinci Bahçesaray Grubunun davasının görüldüğü Rusya Güney Askeri Bölge Mahkemesinde 31 Ağustos 2020 tarihinde yapılan duruşma sırasında Rus savcının 8 Kırım Tatar siyasi tutsak için talep ettiği cezayı açıklamıştı.

Rus savcı, güya sözde “terör örgütünün faaliyetlerinin organize” etmekle suçlanan Süleyman (Marlen) Asanov için 20 yıl hapis ve 800 bin ruble para cezası, Memet Belalov için 21 yıl hapis cezası, Timur İbragimov için 20 yıl hapis cezası istedi.

Öte yandan, güya “terör örgütü faaliyetlerine katılmakla” suçlanan Server Zekiryayev için 15, Server Mustafayev için 17, Seyran Saliyev için 19, Ernes Ametov için 17,5 ve Edem Smailov için 17,5 yıl hapis cezası talep edildi.

KIRIM TATAR AKTİVİSTLERE VE BAĞIMSIZ GAZETECİLERE BASKI

Rusya 2014’te Kırım’ı işgal ettikten sonra yarımadada düzenli olarak sivil aktivistlerin, bağımsız gazetecilerin, Kırım Tatar milli hareketi aktivistlerinin ve Kırım Tatar Milli meclisi üyelerinin evlerine aramalar düzenliyor. İşgalci yönetim, böylelikle baskı uygulayarak Rus işgaline karşı çıkan herkesi susturmaya çalışıyor.

6 KIRIM TATARI EKİM 2017’DEN BERİ TUTUKLU

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’ın Bahçesaray şehrinde, 11 Ekim 2017 tarihinde işgalci kolluk kuvvetleri, Kırım Tatar aktivistlerin evlerinde arama düzenledi. Evlerinde arama yapılan Kırım Tatarlarının; Salaçık Kafe’nin sahibi Süleyman Asanov, evinde üçüncü kez arama yapılan aktivist Seyran Saliyev, sivil aktivist Timur İbragimov, Server Zekeryayev, Memet Belalov ve Ernest Ametov olduğu açıklandı. 6 Kırım Tatarı da evlerinde yapılan aramalardan sonra alıkonuldu.

MUSTAFAYEV VE SMAİLOV İSE MART 2018’DEN BERİ ALIKONULUYOR

İşgalciler, 21 Mayıs 2018 tarihinde Bahçesaray’da Kırım Dayanışması sivil toplum teşkilatı aktivisti Server Mustafayev ve Kırım Tatarı Edem Smailov’un evine aramalar yapıldı. Aramalardan sonra iki Kırım Tatarı alıkonuldu.