İşgalciler bir Kırım Tatarını kaçırdı

Haberler
Anife Bilal
10 Haziran 2019, 09:24
Anife Bilal
10 Haziran 2019, 09:24

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’daki işgalci güçler, Kırım Tatar siyasi tutsak Rüstem İsmailov’un kayınpederini gözaltına aldı.

Avukat Mammet Mambetov yaptığı açıklamada, 9 Haziran 2019’u 10 Haziran 2019’a bağlayan gece, mahkeme duruşmasına katılmak için Rusya’nın Rostov-na-Donu şehrinde giden Kırım Tatar siyasi tutsakların akrabalarının bulunduğu bir aracın, Kerç Köprüsü’ne giriş yaptığı sırada, işgalci güçler tarafından durdurulduğunu bildirirken, “Herhangi bir sebep belirtilmeden 3 saat alıkonulduktan sonra ayrıca gerekli tutanaklar tutulmadan Fatma İsmailova’nın babası Enver Omerov şehrin polis şubesine götürülüyor.” diye belirtti.

İŞGALCİ RUS POLİSLERİ OMEROV’U SORGUSUZ SUALSİZ ŞUBEYE GÖTÜRDÜ!

Alıkonulan Kırım Tatarlarından birinin o sırada fenalaştığını bildiren avukat, “Alıkonulan Enver Omerov fenalaştı, onun için ambulans çağrıldı. Gelen sağlık görevlileri ona iğne yaptı ve tansiyonu çok yükseldiği için Omerov’un istirahat etmesi gerektiğini söylediler. Fakat trafik polisi görevlileri kendine gelme fırsatı vermeden Omerov’u polis şubesine götürdü.” açıklamasını yaptı.

İşgalci görevliler, Enver Omerov’u Kerç Polis Şubesine götürüldüğünü açıkladı. Ancak, Kerç Polis Şubesine gelen Fatma İsmailova, babasını orada bulamadığını bildirdi. Enver Omerov’un bulunduğu yer şu an da bilinmiyor.

DÜZMECE HİZB-UT TAHRİR DAVASI

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da, Akmescit’in Kırım Tatarlarının toplu olarak ikamet ettiği Kamenka semtinde ve Stroganovka (Mamak) köyünde 12 Ekim 2016 tarihinde Kırım Tatarlarının evlerinde yasa dışı aramalar yapıldı.

Aramaların sözde Hizb-ut Tahrir davası kapsamında yapıldığı bildirildi. Aramalardan sonra gözaltında alınan Teymur Abdullayev, Rusya’da yasak olan örgütü organize etmekle, Rüstem İsmailov, Emil Cemadenov, Uzair Abdullayev ve Ayder Saledinov ise Rusya’da yasaklamış bir örgütün faaliyetlerine katılmakla suçlandı.

Sözde Hizb-ut Tahrir davası bahanesiyle Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB), işgal edilen Kırım’da, muhalif Kırım Tatarları ve Müslümanlara karşı baskı uyguluyor. Terörizm şüphesi ve aşırıcılıkla mücadele bahanesiyle işgalci kolluk kuvvetleri, evlere baskınlar, yasa dışı aramalar düzenliyor ve insanları tutukluyor. Sovyet döneminde, uygulanan cezalandırıcı yöntemler aynen kullanılmaya devam ediyor.