İşgalciler bir Kırım Tatar siyasi tutsağın daha hücresine baskın düzenledi

Haberler
Anife Bilal
09 Haziran 2019, 13:58
Anife Bilal
09 Haziran 2019, 13:58

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da Kırım Tatarlarına baskı yapmak amacıyla uydurulan “Hizb-ut Tahrir Davası” çerçevesinde alıkonulan Kırım Tatar siyasi tutsak Seyran Saliyev’in hücresinde arama yapıldı. İşgalciler, arama sonucunda Saliyev’in dava dosyası ile ilgili tuttuğu notlara el koydu.

Avukat Mammet Mambetov, müvekkilinin hücresinde arama yapıldığını ve not defterlerine el konulduğunu bildirirken, siyasi tutsak Seyran Saliyev’in söz konusu olayı dava dosyalarını inceleme sürecini engelleme olarak değerlendirdiğini belirtti. Öte yandan, avukat aramayı savunmaya karşı yapılan bir baskı olarak nitelendirdi.

Daha önce, Rusya tarafından işgal edilen Kırım’ın Akmescit tutukevinde bulunan Kırım Tatar siyasi tutsak Server Mustafayev’in hücresinde de arama yapıldığı ve arama sonrasında Server Mustafayev’in davasıyla ilgili aldığı notlara el konulduğu bildirilmişti.

6 KIRIM TATARI EKİM 2017’DEN BERİ TUTUKLU

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’ın Bahçesaray şehrinde, 11 Ekim 2017 tarihinde işgalci kolluk kuvvetleri, Kırım Tatar aktivistlerin evlerinde arama düzenledi. Evlerinde arama yapılan Kırım Tatarlarının; Salaçık Kafe’nin sahibi Süleyman Asanov, evinde üçüncü kez arama yapılan aktivist Seyran Saliyev, sivil aktivist Timur İbragimov, Server Zekeryayev, Memet Belâlov ve Ernest Ametov olduğu açıklandı.

İşgalciler, Süleyman Asanov’un “terör faaliyetlerini organize etme”, diğer 5 Kırım Tatarının ise “terör faaliyetlerine katılma” suçundan yargılanacağını duyurmuştu.

BAHÇESARAY’DA KIRIM TATARLARININ EVİNE BASKIN

İşgalciler, 21 Mayıs 2018 tarihinde Bahçesaray’da Kırım Tatarlarının evine baskın düzenlemişti. Baskınlardan birinin Kırım Dayanışması sivil toplum teşkilatı aktivisti Server Mustafayev’in evine düzenlendiği belirtilirken, diğer baskının ise Kırım Tatarı Edem Smailov’un evine gerçekleştirildiği bildirilmişti.

Bahsi geçen Kırım Tatarlarının, Rusya’da yasak olan Hizb-ut Tahrir teşkilatının üyesi olmakla suçlandığı ileri sürülmüş, böylece Server Mustafayev ve Edem Smailov’a karşı açılan davaların Bahçesaray’da alıkonulan Kırım Tatarlarına karşı açılan “Hizb’ut Tahrir Davasına” eklendiği söylenmişti.