İşgalciler, bir Kırım Tatar siyasi tutsağı daha psikiyatri hastanesine gönderdi

24 Haziran 2020, 20:34

İşgalcilerin Kırım Tatarlarına baskı uygulamak amacıyla uydurduğu sözde Hizb-ut Tahrir davası çerçevesinde alıkonulan Kırım Tatar yurttaş gazeteci, siyasi tutsak Ruslan Süleymanov’un psikiyatri hastanesine sevk edildiği bildirildi.

1 AY BOYUNCA PSİKİYATRİ HASTANESİNDE TUTULACAK

Kırım Dayanışması sivil teşkilatına açıklama yapan Ruslan Süleymanov’un babası Server Süleymanov, oğlunun zorunlu psikiyatri muayenesine gönderildiğini belirterek, “Ruslan’ın psikiyatri hastanesine sevk edildiğini Akmescit’teki 1 numaralı tutukevine alıkonulan iki oğlum Eskender ve Ruslan’a bazı şeyleri getirdiğimde öğrendim. İki oğlumda tutuklu ve aynı tutukevinde alıkonuluyorlar. Ancak Ruslan’a iletmek istediğim şeyleri kabul etmediler ve onun bir ay sürecek psikiyatri tedavisine gönderildiğini bildirdiler.” diye anlattı.

Fizik öğretmeni, yurttaş gazeteci, Kırım Dayanışması aktivisti Ruslan Süleymanov 27 Mart 2019 tarihinde düzenlenen toplu baskınların ardından alıkonuldu ve daha sonra tutuklanmıştı.

İŞGALCİLERİN TOPLU BASKINI

Rus işgali altında bulunan Kırım’da işgalcilerin Kırım Tatar halkına baskı uygulamak amacıyla uydurduğu sözde “Hizb-ut Tahrir” davası çerçevesinde 27 Mart 2019 tarihinde, en az 25 Kırım Tatar ailesinin evine toplu baskın düzenlendi.

Baskın sonucunda 20 Kırım Tatarı gözaltına alındı. Ayrıca, evlerinde arama yapılan soydaşlarını desteklemek için evlerin yakınına gelen iki aktivist gözaltına alındı. Bunlardan birine 5 gün hapis cezası, diğerine ise 500 ruble para cezası verildi.

28 Mart tarihinde ise Rus işgalcilerin, bir gün önce Kırım’da Kırım Tatarlarının evlerine düzenledikleri toplu baskınlar sırasında yerlerini tespit edemediği 4 Kırım Tatarından 3’ü; Remzi Bekirov, Osman Arifmemetov ve Vladlen Abdulkadırov Rusya’nın Rostov-na-Donu şehrinde gözaltına alındı. Dördüncü kayıp Kırım Tatarı Edem Yayaçikov’un da daha sonra gözaltına alındığı bildirildi. Kırım’ın sözde Kievskiy Bölge Mahkemesi, işgalcilerce 27 Mart tarihindeki baskınlar çerçevesinde alıkonulan Kırım Tatarları hakkında tutukluluk kararı verdi.

Cemil Gafarov, Akim Bekirov, Farhad Bazarov, Enver Ametov, Riza İzzetov, Bilal Adilov, Mecit Abdurahmanov, Tofik Abdulgaziyev, Alim Karimov, İzet Abdullayev, Asan Yanikov, Server Gaziyev, Rüstem Seythalilov, Rüstem Şeyhaliyev, Şaban Ümerov, Ruslan Süleymenov, Yaşar Muedinov, Seyran Murtaza, Erfan Osmanov, Seytveli Seytabdiyev 27 Mart 2019’da alıkonuldu; Vladlen Abdulkadırov, Osman Arifmemetov, Remzi Bekirov 28 Mart 2019’da alıkonuldu.

27-28 Mart 2019 tarihlerinde işgalciler tarafından alıkonulan Kırım Tatarı halen hapiste tutuluyorlar.

Daha sonra işgalciler tarafından 16 Mart 2019’da alıkonulan Raim Ayvazov ve 10 Haziran 2019’da alıkonulan Eskender Süleymanov da aynı “davaya” dahil edildiler.


Kırım Tatar siyasi tutsaklar
psikiyatri muayene