İşgalciler bir Kırım Tatar aktivisti daha tutukladı

Haberler
Anife Bilal
19 Nisan 2019, 10:00
Anife Bilal
19 Nisan 2019, 10:00

Rusya işgali altındaki Kırım’daki Kremlin kontrolündeki Kiyevskiy Bölge Mahkemesi Kırım Tatarı Raim Ayvazov hakkında tutuklama kararı aldı.

Raim Ayvazov 15 Mayıs 2019 tarihine kadar tutuklu kalacak.

16 ile 17 Nisanı bağlayan gece işgal altında bulunan Kırım’dan Ukrayna’nın ana kısmına çıkış yapmak isteyen Kırım Tatarı Raim Ayvazov “Kalançak” kontrol noktasında işgalcilerce alıkonuldu.

Raim Ayvazov’dan 12 saatten fazla haber alamayan akrabaları sözde polise başvurarak onun kaçırıldığını bildirdi.

Daha sonra 17 Nisan saat 15.00 civarında Raim Ayvazov’un kız kardeşini arayarak FSB tarafından gözaltına alındığını ve Akmescit’te Franko sokağındaki FSB binasında tutulduğunu anlattı.

Raim Ayvazov’un Rusya Ceza Kanunu’nun 205.5. maddesinin 2. fıkrası çerçevesinde Rus mevzuatına göre terör örgütü olarak kabul edilen bir örgütün faaliyetlerinde yer almakla suçlandığını ve 27 Mart 2019 tarihinde alıkonulan Kırım Tatarlarına karşı açılan dava kapsamına dahil edildiği ifade edildi.

İŞGALCİLERDEN KIRIM TATARLARININ EVLERİNE EŞZAMANLI BASKINLAR

Rus işgali altında bulunan Kırım’da işgalcilerin Kırım Tatar halkına baskı uygulamak amacıyla uydurduğu sözde “Hizb-ut Tahrir” davası çerçevesinde, Akmescit’in Kırım Tatarlarının toplu olarak ikamet ettiği Bavurçi (Kamenka) semtinde ve Mamak (Stroganovka) köyünde 27 Mart tarihinde, en az 25 Kırım Tatar ailenin evine toplu baskınlar düzenlendi.

Baskın sonucunda 20 Kırım Tatarı gözaltına alındı. Ayrıca, evlerinde arama yapılan soydaşlarını desteklemek için gelen iki aktivist gözaltına alındı. Bunlardan birine 5 gün hapis cezası, diğerine ise 500 ruble para cezası verildi.

28 Mart tarihinde ise Rus işgalcilerin bir gün önce Kırım’da Kırım Tatarlarının evlerine düzenledikleri toplu baskın sırasında yerlerini tespit edemediği 4 Kırım Tatarından 3’ü; Remzi Bekirov, Osman Arifmemetov ve Vladlen Abdulkadırov Rusya’nın Rostov-na-Donu şehrinde gözaltına alındı. Baskın sırasında evde bulunamayan dördüncü Kırım Tatarı Edem Yayaçikov’un nerede olduğu halen tespit edilemedi. Eşinin, Yayaçikov’un kaçırıldığına dair polise ihbarda bulunduğu öğrenildi.

Kırım’ın sözde Kievskiy Bölge Mahkemesi işgalcilerce 27 Mart tarihindeki baskınlar çerçevesinde alıkonulan Kırım Tatarları hakkında 15 Mayıs tarihine kadar tutukluluk kararı verdi.

30 Mart tarihinde işgalcilerce rehin alınan 23 Kırım Tatarının Rostov bölgesinde bulunduğu bildirdi.