İşgalciler bir Kırım Tatar aktiviste daha uyarı gönderdi

23 Şubat 2020, 13:10

İşgal edilen Kırım’da Kremlin kontrolündeki sözde savcılık görevlisi, Kırım Tatar aktivist ve insan hakları savunucusu Abdureşit Cepparov’a “aşırılık” (ekstremizm) uyarısında bulunmaya çalıştı.

Krım.Realii’ye konuşan Cepparov, sözde savcılık görevlisinin Rusya Federal Güvenlik Servisinden (FSB) 23 ile 26 Şubat tarihleri arasında bir eylemin hazırlığı ile ilgili bilgi alındığını iddia ettiğini belirtirken, “Savcılık bana uyarı gönderdi. Bu kağıtta benim hen organizatör hem de katılımcı olduğumu belirtiliyordu. Üç sayfalık uyarının son sayfasına imza atmam gerekiyordu. Ben onlara hiçbir şey organize etmediğim ve hiçbir şeye katılmayı planlamadığım için imza atmayacağımı söyledim. Sonra bana 25 Şubat tarihinde sohbet için ofislerine gelmemi teklif ettiler. Bu teklifi de geri çevirdim.” diye kaydetti.

Daha önce benzer uyarıların Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Merkez Seçim Komisyonu Başkanı Zair Smedlâyev ve Kırım Tatarı Milli Hareketi emektarlarından, Kırım Tatar halkının milli lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu’nun kız kardeşi Dilara Seytveliyeva’ya gönderildiği bildirilmişti.

İşgalciler tarafından gönderilen metinlerde, “Meclis taraftarları, 23 Şubat -26 Şubat tarihleri arasında Bahçesaray bölgesinde Kırım’daki durumu istikrarsızlaştırmaya yönelik yasa dışı kampanyalar hazırlamakta. ‘Rus işgaline Kırım Tatar direniş günü’ ve İlk Kırım Müftüsü Noman Çelebicihan’ın ölümünün yıl dönümünde düzenlenecek olan eylemlerde aşırıcılık ve milliyetçilik sembolleri kullanılacak.” iddialarına yer verildi.


Abdureşit Cepparov
Kırım'ın işgali
Rus baskısı
uyarı