İşgalciler, Başkent Kıyiv'e füze attı: 1 yaralı var

Güncel
Manas
05 Haziran 2022, 11:28
Manas
05 Haziran 2022, 11:28

İşgalci Rusya, bu sabah saatlerinde başkent Kıyiv’i hedef aldı. Rus ordusunun Kıyiv bölgesine füze atması sonucunda bir sivilin ağır yaralandığı bildirildi.

İşgalci Rus birlikleri bugün, Kıyiv bölgesinde sivil yerleşim birimlerini vurdu. Kıyiv Belediye Başkanı Vitaliy Klıçko, 5 Haziran 2022 tarihinde Telegram’dan yaptığı açıklamada, “Başkentin Darnitskiy ve Dniprovskiy bölgelerinde çok sayıda patlama meydana geldi. İtfaye ekipleri ve can kurtaranlar olay yerinde çalışıyor. İncelemelerin sonucunda detaylı açıklama yapılacak.” dedi.

Vitali Kliçko: Savaşçılarımız başkenti korumaya hazır - Bursada Bugün -  Bursa bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

İŞGALCİLER, SABAH ERKEN SAATLERİNDE BAŞKENT KIYİV’E FÜZE ATTI

Kıyiv Belediye Başkanı Vitaliy Klıçko, saldırı ile ilgili, “İşgalciler, sabahın erken saatlerinde Başkent Kıyiv’in Darnitskiy ve Dneprovskiy semtlerini vurdu. Şu anda altyapı tesislerine roket saldırıları sonucu can kaybı yok. Bir vatandaşımız ağır yaralanma sonucu hastaneye kaldırıldı. Özel ekipmanlar olay yerinde incelemeler yapıyor. Kısa zamanda saldırı ile ilgili daha detaylı bilgi aktaracağız.” ifadesini kullandı.

Aynı zamanda, saldırının Ukrzaliznitsi Denetleme Kurulu üyesi ve Cumhurbaşkanlığı Ofisi Başkanının Danışmanı Sergiy Leşçenko, saldırının Ukrzaliznitsi tesislerine yapıldığını aktardı.

RUSYA, UKRAYNA’YA KARŞI SAVAŞ AÇTI

Yayılmacı emelleriyle hareket eden işgalci Rusya, 24 Şubat’ta Ukrayna’ya yönelik başlattığı savaşta üçüncü ayında. İşgalci Rus ordusu, haksız savaşını sürdürürken Ukrayna ordusu işgal karşısında mücadelesine devam ediyor. Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne saldıran Rusya, acımasızca sivilleri hedef alıyor. Yalnızca Buça kentinde 410 sivil sokaklarda Rus işgal güçleri tarafından katledilmiş halde bulundu. İrpin, Mariupol gibi işgalci Rusya’nın ağır katliamlara imza attığı şehirlerden bilgiler toplanmaya devam ediyor.

Putin, dünyada pek çok ülke tarafından savaş suçlusu olarak kabul ediliyor. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy (Volodimir Zelenski) ile ABD Başkanı Joe Biden, Putin’in Ukrayna’da soykırıma imza attığını ve savaş suçlusu olduğunu ilan etti.

Başlattığı savaş yüzünden işgalci Rusya’ya, birçok Avrupa ülkesi yaptırım uyguluyor. Rus ordusu savaşın 3’üncü ayında Ukrayna’daki kritik altyapı tesislerini, havaalanlarını, sivil yerleşim birimlerini bombalıyor. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin (BMMYK) verilerine göre, Rusya’nın saldırıları nedeniyle 5 milyonu aşkın Ukrayna vatandaşı komşu ülkelerine sığınmak zorunda kaldı.