İşgalciler Aluşta Din Cemiyeti Başkanı Lenur Halilov'u alıkoydu: Olayın arkasında sözde "müftülük" mü var?

Haberler
Anife Bilal
10 Haziran 2019, 12:03
Anife Bilal
10 Haziran 2019, 12:03

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da işgalci güçler tarafından bu sabah evine baskın düzenlenen Aluşta Din Cemiyeti Başkanı Kırım Tatarı Lenur Halilov’un alıkonulduğu bildirildi.

Gazeteci Anton Namlyuk, Facebook üzerinden yaptığı açıklamada işgalcilerin, Halilov’u Rusya Ceza Kanunu’nun 205.5. Maddesinin 1. fıkrası uyarınca Rusya’da terör örgütü olarak kabul edilen bir örgütü organize etmekle suçladığını belirtti.

İşgalcilerin yürüttüğü “soruşturmaya” göre, Eldar Kantimirov ve Ruslan Nagayev de aynı örgüte dahildi.

Kantimirov’un evinde de bu sabah arama yapıldı. Aramadan sonra Kantemirov alıkonuldu. Ruslan Nagayev’in de bu sabah alıkonulduğunu bildirildi. Kantemirov ve Nagayev’in Rusya Ceza Kanunu’nun 205.5. maddesinin 2. fıkrası uyarınca ”herhangi bir terör örgütünün faaliyetlerine katılmak”la suçlandığı belirtildi.

OLAYIN ARKASINDA KREMLİN KONTROLÜNDEKİ SÖZDE MÜFTÜLÜK MÜ VAR?

Namlyuk’un açıklamasına göre, 1994 yılında Kırım’ın Bakanlar Kurulu kararıyla Aluşta’daki cami ve ona ait toprak karşılıksız ve süresiz olarak Halilov’un başkanı olduğu Aluşta Dini Cemiyetine devredildi. Fakat cemiyet, işgalden sonra camiyi ve ona ait toprağı Rus yasalarına göre tescil etmeye başladığı zaman, caminin sözde Kırım Müftülüğüne devredildiğini öğrendi. Avukatlar caminin, Kremlin kontrolündeki sözde Kırım Müftülüğüne devredilmesine itiraz etmek için Kırım’ın sözde Mülkiyet İlişkileri Bakanlığı, Etnik İlişkiler Konseyine, Şehir Konseyine ve sözde Müftülüğe karşı dava açtı. Ancak, sözde Aluşta Şehir Mahkemesi dava açmayı reddetti. Avukatlar sözde mahkemenin kararına itiraz etti. İtiraz incelemeye başlanmadan önce Ramazan ayı öncesinde camideki elektrikler kesildi. Cemiyetin şikayeti üzerine yarımadada elektrik dağıtımından sorumlu “Krımenergo” şirketi, elektriklerin 21 ruble (1,89 TL) ödeme borcu dolayısıyla kesildiğini açıkladı.

İtiraz dilekçesi incelenmeye başladığı zaman “mahkeme” davalıların ifadesini alırken zaten süresiz kullanıma devredilen mülkün nasıl başka birisine devredilebildiğini sordu. Bu soruyu kimse cevaplayamadı. Duruşma ise 25 Haziran tarihine ertelendi.

Anton Namlyuk açıklamasında duruşmaya iki hafta kala kendi yasal hakkını savunan cemiyetin başkanının alıkonulduğuna dikkat çekti.