İşgalciler, altı Kırım Tatarının esaret sürelerini uzattı

Haberler
Elvina Khalilova
23 Mart 2020, 23:05
Elvina Khalilova
23 Mart 2020, 23:05

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’ın sözde Yüksek Mahkemesinde, Kırım Tatarlarına baskı uygulamak amacıyla kurgulanan sözde Hizb-ut Tahrir Davası kapsamında tutuklu olan İkinci Akmescit Grubu’nun mahkemesi görüldü.

Buna göre; Tofik Abdulgaziyev, Osman Arifmemetov, Bilâl Adilov, Farhod Bazarov, Cemil Gafarov ve Rustem Seythalilov’un esaret süreleri 15 Haziran 2020 tarihine kadar uzatıldı. 

Kırım Dayanışması’nın aktardığına göre, mahkeme, yarımadada uygulanan karantina uygulaması nedeniyle kapalı bir şekilde gerçekleşti.

Avukat Emil Kurbedinov konuyla ilgili açıklamasında, “11 Mart 2020’ye kadar tutukluluk sürelerinin uzatılmasına dair karara ilişkin temyiz dilekçelerine, mahkeme tarafından hala bakılmadı. Aynı zamanda, bugün 23 Mart tarihinde, önceki kararın yasallığına ve geçerliliğine bakılmadan, sıradaki önleyici tedbirin uzatılması yapıldı.” ifadeleri kullanıldı.

BİRİNCİ AKMESCİT GRUBU

Haziran 2019’da Rusya’nın Rostov-na-Donu şehrindeki Kuzey Kafkasya Askeri Mahkemesi, Teymur Abdullayev hakkında 17 yıl hapis cezası, Uzeir Abdullayev hakkında 13 yıl, Rüstem İsmailov hakkında 14 yıl, Ayder Saledinov ve Emil Cemadenov hakkında 12 yıl hapis cezası kararı almıştı.

Sözde Hizb-ut Tahrir davası bahanesiyle Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB), işgal edilen Kırım’da, muhalif Kırım Tatarları ve Müslümanlara karşı baskı uyguluyor. Terörizm şüphesi ve aşırıcılıkla mücadele bahanesiyle işgalci kolluk kuvvetleri, evlere baskınlar, yasa dışı aramalar düzenliyor ve insanları tutukluyor. Sovyetler döneminde uygulanan cezalandırıcı tipteki yöntemler değişmeksizin kullanılıyor.