"İşgalciler aktivistlere baskı uygulamaya devam edecek"

Haberler
Anife Bilal
31 Mayıs 2019, 11:42
Anife Bilal
31 Mayıs 2019, 11:42

Kırım Tatar Milli Meclis (KTMM) Başkan Yardımcısı Ahtem Çiygöz, işgal edilen Kırım’da Kırım Tatar kadın aktivistlerin alıkonulmasının bir son olmadığı bu tür olayların gelecekte de tekrarlanacağını dile getirdi.

Kırım Haber Ajansına (QHA) konuşan Ahtem Çiygöz, “Rusya işgal edilen topraklarda terör yönetim yöntemleri kullanıyor. Biz devamlı uluslararası örgütlere başvurarak onlardan işlevlerini Kırım topraklarında yerine getirmelerini istiyoruz.” ifadelerini kullandı.

İşgalcilerin sadece Kırım’ı işgalden kurtararak durdurabileceğini kaydeden Çiygöz, “Benzer terör devamlı gerçekleşecek. Kırım Tatar halkını bastırma hedeflerinde herhangi bir sınırlamaları olduğunu sanmıyorum.” dedi.

NARİMAN CELAL: AKTİF İNSANLARI KORKUTMAK İSTİYORLAR

KTMM Başkan Yardımcısı Nariman Celal Facebook sayfasında yaptığı açıklamada Rus işgalci güçlerin “idari ihlal” gerekçesiyle Kırım Tatar kadın aktivistlerin alıkonulmasının sadece “sivil faaliyetler konusunda aktif olan diğer insanlara baskı uygulamak için bir bahane olduğunu” belirtirken, “Rus devletinin bu faaliyetten endişe duyduğu aşikar. ” vurgusunu yaptı.

Bilindiği üzere, işgalciler dün alıkonulan Lütfiye Zudiyeva ve Mumine Saliyeva olmak üzere 2 Kırım Tatar kadın aktivisti gözaltına almıştı.