İşgalciler, 8 Kırım Tatarının tutukluk süresini uzattı!

Güncel
Elvina Khalilova
13 Nisan 2020, 21:32
Elvina Khalilova
13 Nisan 2020, 21:32

İşgalcilerin Kırım Tatarlarına baskı uygulamak amacıyla kurguladığı sözde Hizb-ut Tahrir davası çerçevesinde yargılanan İkinci Bahçesaray Grubu’ndan 8 Kırım Tatarının tutukluluk süreleri 4 ay daha uzatıldı.

Avukat Lilya Gemeci tarafından Ukrayna basınına yapılan açıklamada, Rusya’daki Rostov Bölge Mahkemesinin Kırım Tatar siyasi tutsaklar; Timur İbragimov, Marlen Asanov, Memet Belyalov, Seyran Saliyev, Server Zekiryayev, Ernes Ametov, Edem Smailov ve Server Mustafayev’in tutukluluk sürelerini 13 Ağustos 2020 tarihine kadar uzattığını bildirdi.

Rostov Bölge Mahkemesinin, koronavirüs salgını nedeniyle tüm duruşmaları 13 Mayıs 2020 tarihine kadar ertelemesi ancak sadece Kırım Tatarlarının tutukluluk süresini 4 ay ertelemesi ise dikkatlerden kaçmadı.

Avukatlar, duruşma sırasında koronavirüs salgını sebebiyle Kırım Tatar tutsakların serbest bırakılmasını istedi.

Siyasi tutsaklar, tutukevinde salgına karşı hiçbir önlem alınmadığını ve esirlere maske bile sağlanmadığını belirtti. 

Konuyla ilgili açıklamasında siyasi tutsak Memet Belyalov, “Enfeksiyon olasılığı çok yüksek. Maske ve antiseptik tutukevi tarafından sağlanmıyor. Hiçbir koruma aracı yok. Tutukevinde kalmamız sağlığımızı çok büyük riske atıyor. Gereken tıbbi yardım sağlanmıyor. Bu nedenle sınırlama tedbirinin değiştirilmesi daha mantıklı.” ifadelerini kullandı. 

Avukatlar, mahkemenin bu kararına temyiz dilekçesi vereceğini bildirdi.