İşgalciler 2019’un ilk üç ayı içinde Kırım’da 45 baskın düzenledi

Haberler
Feride Useinova
09 Mayıs 2019, 17:16
Feride Useinova
09 Mayıs 2019, 17:16

Rus işgali altındaki Kırım’da, Ocak ve Mart 2019 tarihleri arasında 36’sı Kırım Tatarların evinde olmak üzere toplamda 45 baskın kaydedildi. Ayrıca, söz konusu üç ay içinde 41’i Kırım Tatarı olmak üzere 52 kişi tutuklandı.

Kırım Tatar Kaynak Merkezi tarafından 2019’un ilk çeyreğinde, Kırım’daki insan hakları ihlalleri analizinin yer aldığı bir rapor yayımlandı.

Rapora göre, Ocak ayında işgalciler Noman Çelebicihan Taburuna üye olmakla suçladıkları Edem Kadırov’u tutukladı. Kalançak idari geçiş noktasında dört Kırım Tatarı göz altına alındı. Sorgudan sonra serbest bırakıldı. Ayrıca, Ocak ayında, soruşturmaya göre “kibar insanlar” anıtına boya dökmekle suçlanan Maksim Sokurenko tutuklandı.

Şubat ayının başında Pervomaysk bölgesi Voykovo köyünde işgalciler bir Kırım Tatarının evinde uyuşturucu aradılar, ancak bir şey bulamadılar. Daha sonra işgalciler, Sak bölgesi Orehovo köyünde yaşayan Ukraynalı aktivistin evine baskın düzenleyerek Ukrayna sembollere, elektronik eşyalara ve aile arşivine ait olan CD’lere el koydu.  14 Şubat’ta, sözde “Hizb-ut Tahrir” davası çerçevesinde Kurman bölgesi Büyükonlar (Oktyabrskoye) köyünde Kırım Tatarların evinde üç arama düzenlendi.

Kırım Tatar Kaynak Merkezi Şubat ayındaki durumu, “Şubat ayında da işgal altındaki Kırım’ın idari geçiş noktasında gözaltı vakaları meydana geldi. Diğer beş gözaltı Kırım Tatar ve Ukrain aktivistlerin evlerinde aramalar yapıldıktan sonra kaydedildi” ifadeleri ile açıkladı.

İŞGAL ALTINDAKİ KIRIM’DA MART AYINDA ARAMALAR REKOR SAYIYA ULAŞTI

Raporda, Mart ayında aramalar rekor sayıya ulaştığı kaydedildi. Mart’ta işgalciler gazetecilerin evinde ve Rusya’da yasaklanan “Yehova Şahitleri” dini örgütüne üye olmakla suçlanan yerli halkın evlerinde aramalar yaptı. Bir arama da, Noman Çelebicihan Taburuna katılma şüphesiyle düzenlendi. Ayın sonunda “Hizb-ut Tahrir” davasın çerçevesinde 26 Kırım Tatar evine baskın düzenlendi.

Kırım Tatar Kaynak Merkezi hazırladığı raporda, Mart ayında toplamda 40 kişinin gözaltına alındığını bildirildi.

İŞGALCİLERİN KIRIM TATARLARINA YÖNELİK BASKILARI DEVAM EDİYOR

Rus işgali altında bulunan Kırım’da işgalcilerin Kırım Tatar halkına baskı uygulamak amacıyla uydurduğu sözde “Hizb-ut Tahrir” davası çerçevesinde 27 Mart tarihinde, en az 25 Kırım Tatar ailesinin evine toplu baskınlar düzenlendi.

Baskın sonucunda 20 Kırım Tatarı gözaltına alındı. Ayrıca, evlerinde arama yapılan soydaşlarını desteklemek için evlerin yakınına gelen iki aktivist gözaltına alındı. Bunlardan birine 5 gün hapis cezası, diğerine ise 500 ruble para cezası verildi.

28 Mart tarihinde ise Rus işgalcilerin bir gün önce Kırım’da Kırım Tatarlarının evlerine düzenledikleri toplu baskın sırasında yerlerini tespit edemediği 4 Kırım Tatarından 3’ü; Remzi Bekirov, Osman Arifmemetov ve Vladlen Abdulkadırov Rusya’nın Rostov-na-Donu şehrinde gözaltına alındı. Dördüncü kayıp Kırım Tatarı Edem Yayaçikov’un da daha sonra gözaltına alındığı bildirildi. Kırım’ın sözde Kievskiy Bölge Mahkemesi işgalcilerce 27 Mart tarihindeki baskınlar çerçevesinde alıkonulan Kırım Tatarları hakkında 15 Mayıs tarihine kadar tutukluluk kararı verdi.

Ukrayna Parlamentosu İnsan Hakları Yetkilisi (Ombudsman) Lyudmila Denisova, 30 Mart’ta yaptığı açıklamada işgalcilerce rehin alınan 23 Kırım Tatarının Rostov bölgesinde bulunduğunu bildirdi.