İşgalciler, 2019'un ilk 9 ayında 80 Kırımlının evinde arama düzenledi

29 Ekim 2019, 09:47

Kırım Tatar Kaynak Merkezi hazırladığı raporda, 2019’un ilk 9 ayında Rus işgalci güçlerinin Kırım’da 80 arama düzenlediği kaydedildi. Bu aramaların 62’sinin Kırım Tatarlarının evlerinde yapıldığını bildirdi.

Merkezin verilerine göre, söz konusu raporun çıktıları, 2018 yılının ilk 9 ayı ile neredeyse aynı. 2018 yılının ilk 9 ayında, işgalciler, 68’i Kırım Tatarlarının evlerinde olmak üzere toplam 79 arama yapmıştı.

İşgal edilen yarımadada sistematik baskıların devam ettiği belirtilen raporda, “2019 yılının ilk 9 ayında Kırım Tatar ve Ukrayna yanlısı aktivistler baskılara uğradı. Aramaların çoğu siyasi veya dini nedenlere dayanıyor. Rus güçlerinin yasa dışı eylemleri, çoğunlukla Kırımlıların güya Rusya’da yasaklanan örgütleriyle bağlantılı. Bu örgütler; Hizb-ut Tahrir, Yehova Şahitleri ve ayrıca sözde ‘yasa dışı silahlı gruplar’. Böylece işgalci yönetim, Kırım Tatar halkını ‘terörist’ ve ‘aşırıcı’ olarak göstererek Rus ve uluslararası toplumun gözünde itibarsızlaştırmaya çalışıyor. Bununla birlikte Kırım’ın camilerinde, siyasi tutsakların hücrelerinde ve Kırım Tatar Milli Meclisi üyelerinin evlerinde aramalar düzenlendi.” ifadeleri kullanıldı.

Bilindiği üzere, işgalden sonra Rus yönetimi, kendisine muhalif olanları susturmak için sık sık baskın ve aramalar düzenliyor Çoğu zaman evinde arama düzenlenen Kırımlılar alıkonuluyor. 2018 yılında işgal edilen Kırım’da 92 arama düzenledi, aramaların 72’si Kırım Tatarlarının evlerinde yapıldı.

Bunlara da bakın: