İşgalci yönetime, Kırım Tatarlarını Kırım'dan sürgün etme çağrısı yapıldı

Haberler
Anife Bilal
17 Eylül 2021, 15:33
Anife Bilal
17 Eylül 2021, 15:33

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da işgalci yönetimin, Kırım Tatarlarına karşı yürüttüğü etnik ayrımcılık politikası tüm hızıyla devam ediyor. Kırım’da yaşayan bir vatandaşının Kırım’ın sözde Başkanı Sergey Aksyonov’a yarımadada yaşayan tüm Kırım Tatarlarını Ukrayna’ya sürgünün etme çağrısında bulunduğu öğrenildi.

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’ın sözde yönetimine, Kırım’ın yerli halkı olan Kırım Tatarlarını yarımadadan sürme ve yarımadadaki tüm camileri yok etme çağrısı yapıldı. İsminin gizli kalmasını isteyen bir Kırım sakini, Kırım’ın sözde Başkanı Sergey Aksyonov’un adına yazılan çağrı metninin kopyasını Kırım Haber Ajansına ulaştırdı. Nikolay Repnin tarafından yapılan çağrıda, “Sizden Kırım Cumhuriyeti’ndeki terör tehdidiyle mücadele etme konusunda radikal önlemler almanızı, yani tüm Kırım Tatarlarını Ukrayna’ya sınır dışı etmenizi rica ediyorum” ifadeleri kullanıldı.

Ayrıca Repnin, işgalci yönetimden, Kırım Tatar dilinin resmi dil statüsünün iptal edilmesini, Akmescit’te (Simferopol) inşa edilen Cuma Camii başta olmak üzere yarımadadaki tüm camilerin yok edilmesini, Kırım Tatarlarının elinde olan tüm mülklere el konulmasını istedi.

İŞGALCİ FSB’DEN AKILALMAZ SUÇLAMA!

Rus istihbaratı, 7 Eylül’de yaptığı açıklamada, Akmescit yakınındaki Anğara köyünde 23 Ağustos 2021 tarihinde doğalgaz boru hattına düzenlenen sözde “sabotaj eyleminin” güya Ukrayna Savunma Bakanlığı İstihbarat Baş Müdürlüğü ve Kırım Tatar Milli Meclisi tarafından organize edildiğini ileri sürdü. FSB, yürütülen “soruşturma” çerçevesinde 3 “şüphelinin” tutuklandığını bildirirken; Ukrayna tarafının “sabotajı düzenleyen kişilere” güya 2 bin dolar ödül sözü verdiğini iddia etti.

Rus propaganda televizyon kanalı Zvezda’nın Telegram hesabında yayımlanan haberde, sözde sabotajın düzenlendiği yerden görüntülere ve güya sabotaj eylemini düzenleyen Aziz Ahtemov ve Asan Ahtemov’un itiraf videolarına yer verildi. Kırım Tatar tutsakların avukatları, bu ifadelerinin işkence ile alındığını belirtiyor. Öte yandan, Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkan Yardımcısı Nariman Celal’in ise taraflar arasında “arabuluculuk” yaptığı ileri sürüldü.

UKRAYNA ASKERİ İSTİHBARATI İDDİALARI REDDETTİ

Ukrayna Savunma Bakanlığı İstihbarat Baş Müdürlüğü, Rus istihbaratının, işgal edilen Kırım’daki doğalgaz boru hattına düzenlenen sözde saldırı ile ilgili iddiaları reddederek; bu iddiaların “kasıtlı bir provokasyon” olduğunu dile getirdi.

3 KIRIM TATARI 4 KASIM’A KADAR TUTUKLU KALACAK

Sözde Kiyevskiy Bölge Mahkemesi, 6 Eylül’de, KTMM Başkan Yardımcısı Nariman Celal, Kırım Tatar aktivistleri Asan Ahtemov ve Aziz Ahtemov hakkında 4 Kasım’a kadar tutuklama kararı aldı. FSB yürüttüğü düzmece soruşturma sonucu alıkoyduğu Asan Ahtemov ve Aziz Ahtemov’u güya “sabotaj” düzenlemekle, KTMM Başkan Yardımcısı Nariman Celal’i “sabotaja yardım etmek” ile suçladı. Daha sonra Nariman Celal’e yöneltilen, “sabotaja yardım etmek” suçlamasının “sabotaj düzenleme” olarak değiştirildi.

İKİ KİŞİYE TUTUKLAMA CEZASI

Öte yandan asılsız bahanelerle haklarında dava açılan Kırım Tatarları Şevket Useinov ve Eldar Odamanov hakkında, tutuklama cezası kararı alındı. Biri gece ortasında, diğeri sabah erken saatlerinde FSB görevliler tarafından kaçırılan Kırım Tatarları Şevket Useinov ve Eldar Odamanov hakkında Rusya İdari Suçlar Kanununun 19.3 maddesi uyarınca (polis görevlisinin talebine uymamak) dava açıldı. Sözde Kiyevskiy Bölge Mahkemesi Kırım Tatarlarını suçlu bularak Şevket Useinov hakkında 14 gün tutuklama cezası, Eldar Odamanov hakkında ise 15 gün tutuklama cezası kararı aldı.