İşgalci yönetim, Kırımlı çocukları Rus propagandasına alet ediyor

13 Eylül 2019, 17:21

Kırım’ın işgalci yönetimi, uluslararası insan hakları normlarını ihlal ederek, Kırımlı çocuklara, Rusya Federasyonu Silahlı Kuvvetlerinde görev yapmaları yönünde propaganda yürütüyor.

SAVCILIK, KIRIM’IN İŞGALCİ YÖNETİMİNE DAVA AÇTI

Kırım Özerk Cumhuriyeti Savcılığının basın servisinin yaptığı açıklamada, “İşgalci devlet, çocuklar arasında savaş propagandasını yapmak ve Rus ordusuna katılmalarını sağlamak amacıyla Kırım Özerk Cumhuriyeti topraklarında uluslararası hukuku ihlal etmeye devam ediyor. Bu durum, uluslararası insan hakları hukuku normlarını ihlal ediyor. Bu yüzden savcılık, Kırım İnsan Hakları Grubunun talebi üzere dava açtı” ifadeleri kullanıldı.

“İŞGALCİ DEVLET GENÇLERİ ORDUYA ÇAĞIRMA HAKKINA SAHİP DEĞİL”

Savcı Gündüz Mamedov ise, “Çocukların askeri eğitimi uluslararası insan haklarının ihlalidir. İşgalci devlet, eğitimi militarize etme veya gençleri orduya çağırma hakkına sahip değil. Rusya Federasyonu her ikisini de yapıyor ve bu nedenle Kırım Özerk Cumhuriyeti Savcılığı  işgal edilmiş yarımadadaki eğitimin militarizasyonunu, yasaların ve savaş adetlerinin ihlali olarak soruşturuyor” ifadelerini kullandı.

İşgal Altındaki Kırım
Bunlara da bakın: