İşgalci yönetim Kırım Tatar kadınlarına psikolojik şiddet uyguluyor

26 Eylül 2019, 15:52

Rus işgali altındaki Kırım’da Kırım Tatar kadınlarının işgalcilerce baskı ve zulme maruz bırakılması AGİT toplantısında dile getirildi.

Varşova’da Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) İnsani Boyut Uygulama Toplantısı çerçevesinde işgal edilen Kırım’da kadınlara karşı yapılan kovuşturma ve baskılar ele alındı.

Kırım Tatar Kaynak Merkezi Temsilcisi Lyudmila Korotkih yaptığı konuşmada, Kırım’ın Rusya tarafından işgal edilmesinden sonra, yarımadada kadınlara karşı ayrımcılık ve şiddetin olaylarının artışa geçtiğini belirtti. 

AGİT’TE SİYASİ TUTSAKLARIN EŞLERİ GÜNDEME GELDİ

Siyasi tutsakların eşlerinin en savunmasız grup olduğunu belirten Korotkih, “En az 60 kadın eşsiz kaldı ve 160’tan fazla çocuk babasız…Sık sık tutsak olan eşlerini ziyaret etme izni vermeyerek bu kadınlara psikolojik şiddet uygulanıyor. Çoğu zaman eşlerini aylarca göremiyorlar.” diye anlattı.

Bunun dışında, İşgalci yönetimin Kırım Tatar kadın aktivistlere baskı uyguladığı da kaydedildi. Açıklamada, “Kasım 2015 gazeteci Lilya Bucurova’nın evinde, Kasım 2017’de Kırım Tatar dili ve edebiyatı öğretmeni Lenara Mustafayeva’nın evinde arama yapıldı. 2018’de Evelina Mamedova, Nefize Seytumerova, Naciye Kaydanova (ikinci arama), Gülsüm Aliyeva’nın evleri arandı. Haziran 2018’de Kırım Tatar şair Aliye Kenjaliyeva’ya yazdığı şiir yüzünden dava açma girişiminde bulunuldu.” ifadelerine yer verildi.

30 Mart 2019 tarihinde Kırım Dayanışması sivil teşkilatı aktivisti Lutfiye Zudiyeva ve siyasi tutsak Seyran Saliyev’in eşi, Kırım Çocukluğu projesinin koordinatörü Mumine Saliyeva’nın gözaltına alındığını aktaran insan hakları savunucusu iki Kırım Tatar kadının, “Rusya’da yasaklanan bir örgütün sembollerini sergilemek” suçundan para cezalarına çarptırıldığını hatırlattı. 

Ayrıca Korotkih, işgalcilerin ATR televizyon kanalı muhabiri Gülsüm Halilova hakkında tutuklama ve uluslararası arama kararı aldığını anlatarak, “Kırım’daki kadınların işgalci yönetim tarafından hak ihlaline ve psikolojik şiddete maruz bırakıldığını görüyoruz. Rusya’yı, uluslararası yükümlülüklerini yerine getirerek Kırım Tatar kadınlara karşı yapılan ayrımcılığı ve tüm Kırım sakinlere yapılan baskıları sonlandırmaya davet ediyoruz.” diye kaydetti.

Kırım Tatarları
Kırım'ın işgali
Rus baskısı
Bunlara da bakın: